Przejścia dla pieszych muszą być lepiej oświetlone

Marek Tomaszewski
,

O doświetlenie przejść apeluje społeczny rzecznik pieszych. Dzisiaj, 28 października, zorganizowano kolejny happening, podczas którego zbierano podpisy pod projektem Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego, których dotyczy  oświetlenia skrzyżowania ul. Kamiennej i Lelewela.

– Jest to bardzo ważne dla poprawy  bezpieczeństwa pieszych, jako najsłabiej chronionych uczestników ruchu drogowego. Ostatnio w Bydgoszczy było wiele wypadków potrąceń pieszych, w tym dzieci i osób starszych – na ulicach Wojska Polskiego, Nakielskiej i Ogińskiego – mówi Paweł Górny ze Stowarzyszenia Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy.

IMG_7222-001Projekt stowarzyszenia obejmuje dwa przejścia przez ulicę Kamienną – na wysokości Lelewela i Grabowej. W ramach budżetu obywatelskiego można je wyposażyć w dodatkowe oświetlenie uliczne. Koszt tej inwestycji oszacowano na 15 tysięcy złotych. Dwa tygodnie temu stowarzyszenie zorganizowało happening u zbiegu ulic Kamiennej i Grabowej, w sobotę – Kamiennej i Lelewela.

– Oba przejścia są niedostatecznie doświetlone, szczególnie teraz, w porze jesienno-zimowej, bardzo słabo widać pieszych. Tu są tylko lampy drogowe, ale uważamy, że na Kamiennej, gdzie jest bardzo duży ruch samochodów, przejścia powinny być specjalnie doświetlone. Ważne jest także, aby oświetlone było na polu oczekiwania, czyli  fragment chodnika, na którym pieszy stoi przed wejściem na przejście – tłumaczy Paweł Górny.

Reklama