Przedstawienie na finał VI Ogólnopolskich Warsztatów Artystycznych

Wiktoria Raczyńska
,

Warsztaty i obozy artystyczne to doskonały sposób na spędzenie czasu wolnego dla dzieci i młodzieży, bowiem pozwalają uruchamiać moce twórcze, rozbudzić wyobraźnię i odkryć potencjał każdego młodego artysty. Pozornie mogłoby się wydawać, że organizowane po raz 6. przez Fundację „Nowe Pokolenie” z Bydgoszczy Ogólnopolskie Warsztaty Artystyczne „Radosne Serca”, są kolejną propozycją spędzenia wakacji dla młodych pasjonatów sztuki. Przedsięwzięcie to jest jednak inne niż wszystkie…

Jego wyjątkowość polega nie tylko na bogactwie działań i form artystycznego rozwoju, oraz zaangażowaniu licznych instytucji kulturalnych. Przede wszystkim jest ono szansą rozwoju dla młodych ludzi, którzy pragną rozwinąć artystyczne skrzydła i sprawdzić, gdzie leżą granice wyobraźni, ale na co dzień mają utrudniony dostęp do działań twórczych.

W tym roku z ponad 400 zgłoszeń z całej Polski wytypowano 40 osób w wieku od 10 do 18 lat, które 30 czerwca wyjechały na nieodpłatne warsztaty do Biskupina. Punktem kulminacyjnym wieńczącym projekt jest widowisko teatralno-muzyczne pt. „Kama” w wykonaniu uczestników warsztatów, które odbędzie się 10 lipca (jutro) o godz. 17.00 w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy (ul. Marcinkowskiego).

W tym roku organizatorzy wraz ze starannie wyselekcjonowaną kadrą postarali się, aby atmosfera sprzyjała odkrywaniu wewnętrznego potencjału kreatywności, dlatego już pierwszy dzień był dla uczestników dniem pełnym wrażeń. Po przybyciu do Bydgoszczy i uroczystym powitaniu młodzi ludzie zostali podzieleni na cztery grupy zgodne z preferowaną aktywnością twórczą. Wszyscy uczestnicy zwiedzili siedzibę  TVP Bydgoszcz. Grupa muzyczna nagrała płytę demo w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej. Miłośnicy tańca uczestniczyli w warsztatach tanecznych w MDK nr 5 oraz Szkole Tańca Bohema. Młodzież obdarzona talentami aktorskimi zwiedziła od kulis Teatr Polski w Bydgoszczy oraz odwiedziła Miejskie Centrum Kultury i w obu tych obiektach uczestniczyła w warsztatach teatralnych. Młodzi plastycy zwiedzili wystawę w Muzeum im. Leona Wyczółkowskiego, wzięli udział w warsztatach w tymże muzeum, a także w Muzeum Fotografii przy Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej oraz odkryli pracowanie artystyczne w Państwowym Zespole Szkół Plastycznych w Bydgoszczy. Po aktywnie spędzonym dniu wszystkie grupy wyruszyły w podróż w miejsce docelowe, czyli do malowniczo położonego Biskupina.

Kolejne dni wypełnione były intensywnymi 6-godzinnymi warsztatami tanecznymi, teatralnymi, muzycznymi, plastycznymi, kreatywną zabawą, integracją, szukaniem inspiracji i wizytami gości specjalnych. Pieczę nad zadaniami swoich podopiecznych trzymali wychowawcy, którzy – parafrazując słowa Janusza Korczaka – potrafią wyzwalać, a nie wtłaczać, kształtować, a nie ugniatać, uczyć, a nie dyktować, zapytywać, a nie żądać.

Do tej roli wybrani zostali ludzie, którzy dzięki temu, że kochają to co robią i potrafią tą miłością podzielić się z innymi, zjednują sobie dzieci i młodzież i zarażają ich swoją pasją. Podczas tych kilku niewątpliwie aktywnych i intensywnie spędzonych dni, uzdolnionych młodych ludzi czekały także wizyty specjalnie zaproszonych gości, którzy przeprowadzili zajęcia w tematycznych grupach artystycznych.

Uczestnicy skorzystali także z wielu atrakcji zaplanowanych przez organizatora przedsięwzięcia – Fundację „Nowe Pokolenie”. Poza zwiedzaniem osady i lekcjami muzealnymi w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie oraz warsztatami edukacyjnymi w Zajeździe w Biskupinie dzieci i młodzież zwiedzili Muzeum Kolei Wąskotorowej z obowiązkowym przejazdem kolejką, ruiny Zamku w Wenecji, wystawę maszyn oblężniczych, Muzeum Pierwszych Piastów gdzie w Ostrowie Lednickim wzięli udział w grze terenowej a także zwiedzili Wielkopolski Park Etnograficzny.

Każda z grup w stanie najwyższej mobilizacji przygotowuje się do wydarzenia wieńczącego ten intensywnie i kreatywnie spędzony czas, czyli do wielkiego widowiska teatralno-muzycznego pt. „Kama”, które każdy będzie mógł obejrzeć 10 lipca o godzinie 17.00 w MCK (wstęp wolny). Spektakl przedstawia historię młodej dziewczyny zagubionej w schematycznym myśleniu, że akceptację zdobywa się wyglądem. Opowieść wydaje się być bliska czasom współczesnym, które coraz bardziej pozbawione są najwyższych wartości. Co widzą lub chcą widzieć w nas inni – nasze serce czy urodę? Czasem sami zapętlamy się w myśleniu, że piękno zewnętrzne pozwoli zwrócić uwagę innych i osiągnąć cel. Czy rzeczywiście tak jest? Poruszający spektakl, przygotowany przez młodych artystów zaciekawi i skłoni do refleksji każdego widza.

Organizatorzy mają nadzieję, że najważniejszy cel warsztatów, jakim jest propagowanie sztuki w każdej dziedzinie życia człowieka, niezależnie od jego sytuacji materialnej, zostanie zrealizowany w sposób aktywny i przyjemny. Dla wybranych uczestników warsztatów Fundacja „Nowe Pokolenie” przygotowała niespodziankę. Młodzi artyści otrzymają złote bilety uprawniające do występu na profesjonalnej scenie 29 sierpnia 2015r. podczas Koncertu Laureatów jubileuszowej X edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Radosnych Serc w Leśnym Parku Kultury i Wypoczynku. Koncert ten jest kluczowym punktem Pożegnania Lata organizowanego przez Myślęcinek.

Więcej informacji o projekcie: tutaj.

materiały organizatora: Joanna Dobska, dyrektor fundacji Nowe Pokolenie w hołdzie Janowi Pawłowi II

Reklama