Przed wyjazdem do Afganistanu. Kolejne szkolenie w JFTC

Wiktoria Raczyńska
,

Blisko 120 żołnierzy przygotowuje się w Bydgoszczy do misji w Afganistanie. 25 kwietnia Centrum Szkolenia Sił Połączonych (Joint Force Training Centre – JFTC) rozpoczęło drugie w tym roku szkolenie dla misji Resolute Support (RS). Oficjalnie otworzył je dowódca JFTC, generał dywizji Wilhelm Grün.

Uczestnicy, a wśród nich doradcy, którzy wkrótce udadzą się do różnych rejonów Afganistanu, oraz przyszli członkowie dowództwa misji RS i dowództwa Train-Advice-Assist Zachód otrzymali dużą porcję kluczowych informacji już na początku szkolenia.

Generał Salvatore Farina, dowódca Joint Force Command Brunssum, który przywitał żołnierzy za pośrednictwem video-telekonferencji, oraz generał broni Rosario Castellano, zastępca dowódcy misji RS, przedstawili aktualny status misji, sytuację polityczną w Afganistanie, oraz znaczące postępy, jakie udało się poczynić Afgańskim Siłom Obrony i Bezpieczeństwa. Mówili też o bieżących priorytetach  sojuszniczej misji oraz jej wyzwaniach.

Generałowie podkreślili potrzebę kontynuowania obecnych wysiłków, a także przedstawili plany na przyszłość.  -Musimy myśleć długoterminowo – powiedział generał Farina, zachęcając żołnierzy, aby zaangażowania na rzecz misji nie ograniczali do swojego pobytu w Afganistanie, ale by patrzyli w przyszłość.

W pierwszych dniach szkolenia uczestników wsparł również generał dywizji Johann Langenegger, wyznaczony na stanowisko szefa sztabu dowództwa misji RS, który wziął udział w szkoleniu, aby obserwować jego postępy i poznać ludzi, którzy wkrótce będą mu podlegać.

Dwa etapy szkolenia – część teoretyczna i praktyczna – mają zagwarantować najwyższy poziom wyszkolenia zanim żołnierze wyjadą objąć swoje obowiązki.

Generał Grün podkreślił jeszcze jeden aspekt szkolenia w Bydgoszczy.  – Dla większości z was jest to pierwsza okazja spotkania się z przyszłymi partnerami. Wykorzystajcie ją do nawiązania mocnych relacji – powiedział dowódca JFTC, akcentując kluczową rolę silnych zespołów dla sukcesu misji.

JFTC po raz kolejny pokazało, że jest flagowym ośrodkiem NATO wyspecjalizowanym w szkoleniach przed wyjazdem na misje. Zespół JFTC stworzył bardzo realistyczne środowisko szkoleniowe, dopasowane do potrzeb uczestników i zaangażował wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Szkolący się żołnierze mają wsparcie ponad 100 wykładowców, trenerów i ekspertów  – z JFTC, a także z wielu jednostek i agencji NATO, organizacji pozarządowych, a przede wszystkim żołnierzy, którzy doświadczenie zdobyli w Afganistanie. To oni służą swoim doświadczeniem i najświeższą wiedzą na temat misji i Afganistanu.

Szkolenie RS 17-2 opracowane przez JFTC zostało przygotowane w bliskiej współpracy z Joint Force Command Brunssum. To drugie z serii czterech szkoleń przed wyjazdem na misję zaplanowanych na ten rok.

materiał: Radosława Kubiczek, Biuro Prasowe JFTC

Reklama