Przed nami III Niedziela Handlowa

Magdalena Jabłońska
,

Tym razem głównym tematem akcji będzie Design i Rzemiosło – na bydgoszczan czekają niezwykłe ekspozycje w ramach „Szlaku Wystaw” Śniadanie na trawie w parku Kazimierza Wielkiego.

To już trzecia odsłona Niedzieli handlowej w samym sercu miasta. Gdy centra handlowe i sklepy ustawowo są zamknięte, w każdą drugą niedzielę miesiąca bydgoszczanie mogą wybrać się na Starówkę po zakupy, na zwiedzanie wystaw i do restauracji. Sklepy zlokalizowane od ulicy Długiej, Dworcowej aż do Gdańskiej w okolicach ulicy Cieszkowskiego otwarte będą od 11.00 do 15.00. Te, które biorą udział w akcji oznaczone są białobłękitnym znakiem graficznym.

Każda Niedziela handlowa ma swój temat przewodni. Tym razem będzie to design i rzemiosło. Pierwszą z atrakcji będzie Szlak Wystaw, czyli miejsca z reguły niedostępne w niedziele, do których tym razem będzie można wejść. W Galerii Wspólnej będzie można zobaczyć wystawę Juliana Nowickiego – autora kilku bydgoskich murali, m. in. muralu Mariana Rejewskiego czy niedawno powstałego muralu na ulicy Cieszkowskiego. W parku Kazimierza Wielkiego powstanie żywy obraz „Śniadanie na trawie”. Będzie można „wejść” w obraz i zrobić sobie zdjęcie, usiąść obok na kocu na trawie, kupić przekąskę i posłuchać muzyki na żywo.

Z kolei na ulicy Długiej czekać będzie wirtualna galeria. Na moście Staromiejskim będzie można obejrzeć fotograficzną historię Starego Rynku, a w Galerii Stan Użytku na ulicy Śniadeckich – prace studentów wzornictwa UTP.

Miłośnicy historii miasta będą mieli okazję obejrzeć III wydanie wystawy kolekcji widokówek Anny Perlik i Pawła Piątkowskiego w kamienicy na Starym Rynku 23. Będą tam nowe zdjęcia, jak i zdjęcia z poprzedniej wystawy. Dla miłośników fotografii starej Bydgoszczy przygotowano konkurs z nagrodami zdjęciowymi.

Na Gdańskiej 12 odbędzie się kolejna prezentacja prac nad makietą Podwórka Tajemnic, czyli Bydgoszczy z 1920 roku. Pojawią się też repliki dawnych jednostek pływających.

Warto też zajrzeć do Stowarzyszenia Pracownia z ulicy Jezuickiej, które organizuje drzwi otwarte.

Niedzieli handlowej towarzyszyć będą lokalni artyści występujący na kilku ulicach w centrum. Będzie trochę ulicznego rocka, instrumenty dęte, a w Parku Kazimierza Wielkiego – koncert skrzypcowy. Dla najmłodszych atrakcją będą m. in. przebrani szczudlarze puszczający wielkie, mydlane bańki.

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

źródło: bydgoszcz.pl

Reklama