Przed nami I edycja Ice Swimming Bydgoszcz Festival

Magdalena Jabłońska
,

Już ponad 130 osób zarejestrowało się na listach startowych pierwszej edycji zawodów pływackich na Brdzie w otoczeniu Wyspy Młyńskiej. 10 listopada śmiałkowie zmierzą się z trzema dystansami – 100-metrowym (sprinterskim), a także 450 oraz 1000 metrów.

80 lat po pierwszych udokumentowanych fotograficznie zawodach na Brdzie oraz po pięciu edycjach Wody Bydgoskiej organizatorzy ISBF poszli o krok dalej – zaproponowali pływakom start w warunkach zimowych. W całym kraju zimowe pływanie spotyka się z coraz większym zainteresowaniem. Nie inaczej jest w przypadku bydgoskich zawodów. Start o godzinie 10.00. Zakończenie planowane jest około 15.30.

Wśród rywalizujących śmiałków nie zabraknie ambasadorki Ice Swimming Bydgoszcz Festival – Hanny Bakuniak, która jest rekordzistką świata w zimowym pływaniu na dystansie kilometra. Pod koniec wakacji 22-letnia bydgoszczanka przepłynęła kanał Catalina i już szuka kolejnych wyzwań. Jednym z nich będzie start w bydgoskich zawodach, gdzie stanie w szranki z inną Polką, która pokonała ponad 30-kilometrowy dystans na zachodnim wybrzeżu USA – Aleksandrą Bednarek.

Zawody odbędą się w unikatowym na skalę kraju otoczeniu – w rejonie Wyspy Młyńskiej, jednego z najbardziej urokliwych i „eksportowych” turystycznie miejsc Bydgoszczy. Rywalizacja na wszystkich dystansach będzie toczyła się pomiędzy mostem Sulimy-Kamińskiego a mostami Solidarności, w tle będzie można obserwować Operę Nova, marinę, a także Młyny Rothera i bydgoską Farę.

Organizatorzy przygotowali dla zawodników trzy dystanse (start będzie odbywał się z głównej strefy na wspomnianej Wyspie Młyńskiej):
100 metrów – odcinek sprinterski (zdjęcie powyżej)
450 metrów

csm_IS_dystans-450-metrow---mapa_f392eaff9e 1000 metrów

csm_IS_dystans-1000-metrow---mapa_492e3c8f9c

Zawodnicy mogą wystartować maksymalnie na dwóch dystansach – 100 metrów (start do pierwszego wyścigu odbędzie się symbolicznie o 11:11 z uwagi na rocznicę 100-lecia odzyskania niepodległości) oraz jednym z dwóch dłuższych. Obowiązują stroje dopuszczone przez International Winter Swimming Association (IWSA).

W ramach promocji zimowego pływania organizatorzy dopuszczają możliwość startu na najkrótszym dystansie zawodników w piankach. Dla tych, którzy chcą w ten sposób przełamać pierwsze lody w ice swimmingu prowadzona będzie na dystansie 100 metrów osobna klasyfikacja.

źródło: bydgoszcz.pl

Reklama