Prokofiew w Operze Nova

Wiktoria Raczyńska
,

Opera Nova zaprasza na przedstawienia baletu fantastycznego Sergiusza Prokofiewa „Kopciuszek” w czwartek i piątek, 30 i 31 maja, o godzinie 17.00 oraz w sobotę, 1 czerwca, o godzinie 11.00.

Prokofiew, wirtuoz fortepianu i jeden z pierwszych artystów, którzy stale współpracowali z teatrem i filmem, należy do najwybitniejszych twórców muzyki XX wieku. Jako kompozytor stworzył własny styl, o indywidualnym języku, sięgający po nietuzinkowe rozwiązania w konstrukcji i harmonii utworów, charakteryzujący się bogatą ekspresją.

Muzyka „Kopciuszka” – bogata rytmicznie, dowcipna i liryczna – jest niezwykle inspirująca dla pomysłów tanecznych i wymagająca dla orkiestry. Choreografia Iwony Runowskiej do baletu Sergiusza Prokofiewa buduje własny język ruchowy, łączy różne techniki tańca (klasyczny, nowoczesny, charakterystyczny, jazz, break dance). „Kopciuszek” w Operze Nova jest realizacją, która zachwyca dorosłych i dziecięcych widzów. Przepiękne są sceny, w których z tanecznymi popisami występują Wróżki Pór Roku; dla oddania baśniowej atmosfery wspaniale użyte zostały kolorowe lasery i światła. Zabawne, wręcz cyrkowe są akrobatyczne popisy „Trzech Pomarańczy” na balu. Zmysłowy nastój wprowadzają sceny na dworach Księżniczek Wschodu oraz Hiszpanii, zaś taniec Złych Sióstr to pełna humoru parodia. Techniczne „gadżety” (np. jeżdżące meble) zastosowane przez scenografa podkreślają fantastykę libretta.

Wystąpią balet i orkiestra Opery Nova.

Główne partie: Kopciuszka i Księcia tańczyć będą: Marta Kurkowska, Krzysztof Górski oraz Sarah Branch i Paweł Nowicki.

W partii Wróżki kolejno: Olga Karpowicz, Angelika Wojciechowska.

Jako złe siostry: Marta Kowalczyk, Agnieszka Błaszczyk/Marta Kwaśniak, Arisa Suzuki.

Za pulpitem dyrygenckim stanie Maciej Figas.

W czerwcu Opera Nova zaprasza także na drugi balet Prokofiewa będący w repertuarze bydgoskiej Opery: „Romeo i Julia”.

zdjęcie: Andrzej Makowski

materiały nadesłane: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

Reklama