Projekt za 93 mln zł jest niezagrożony

Magdalena Jabłońska
,

Projekt realizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Bydgoszczy, dotyczący usuwania zanieczyszczeń w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych „Zachem” jest niezagrożony.

Mianem przekłamania, Regionalna Dyrektor Ochrony Środowiska Maria Dombrowicz określiła w trakcie dzisiejszej konferencji prasowej wczorajsze nieprawdziwe informacje podawane podczas sesji Rady Miasta Bydgoszczy, dotyczące rzekomych problemów związanych z realizacją tego projektu.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy realizuje projekt dofinansowany z Funduszy Europejskich pn. Remediacja terenów zanieczyszczonych w rejonie dawnych Zakładów Chemicznych „ZACHEM” w Bydgoszczy w celu likwidacji zagrożeń zdrowotnych i środowiskowych, w tym dla obszaru Natura 2000 Dolina Dolnej Wisły oraz Morza Bałtyckiego. Wartość całkowita projektu wynosi 93 425 000 zł. Środki zostały pozyskane dzięki wspólnym staraniom RDOŚ i wojewody. Pierwsze przetargi na wykonanie zadania zostaną ogłoszone w lutym br.

Podczas dzisiejszej konferencji prasowej w K-PUW wojewoda Mikołaj Bogdanowicz odniósł się do wczorajszej nieprawdziwej wypowiedzi Dyrektora Wydziału Zintegrowanego Rozwoju w Urzędzie Miasta Bydgoszczy Grzegorza Boronia podczas sesji rady, jakoby projekt, którego beneficjentem jest Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy był zagrożony.

– Chciałbym zapewnić, że projekt przez nas realizowany, w wysokości 93 mln zł, który ma uratować sytuację jest niezagrożony. Jest również prowadzona inna sprawa, roszczenie, które z tym nie ma nic wspólnego – zapewniał Wojewoda. Jak podkreślił, przytaczane argumenty i fakty w żaden sposób nie są związane z projektem realizowanym przez RDOŚ i wspieranym przez wojewodę. – Pytanie, czy ktoś to zrobił w sposób celowy, czy z powodu braku wiedzy, co również świadczyłoby bardzo źle o tak ważnych osobach. Te słowa to, moim zdaniem, przerzucanie odpowiedzialności – dodał Mikołaj Bogdanowicz.

materiały nadesłane: Kujawsko-Pomorski Urząd Wojewódzki w Bydgoszczy

Reklama