Program Rodzina 500+ po dwóch latach

Marek Tomaszewski
,

W kwietniu mijają dwa lata funkcjonowania rządowego programu „Rodzina 500+”. Dzisiaj (13 kwietnia) z rodzinami z województwa kujawsko-pomorskiego, uczestniczącymi w programie, spotkał się wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

– Głównymi założeniami była pomoc polskim rodzinom i poprawa demografii, która jest wielkim zagrożeniem i niebezpieczeństwem dla naszych przyszłych pokoleń. To się udaje. Liczba urodzeń w województwie kujawsko-pomorskim zwiększyła się o 1600 – o tyle więcej dzieci urodziło się w roku 2017 niż w roku 2015 – mówił wojewoda.

O tym, co zmieniło się w życiu rodzin opowiedzieli beneficjenci programu „Rodzina 500+” – mama czwórki dzieci Sylwia Śmierzchalska z Łabiszyna oraz ojciec czwórki dzieci Błażej Koczan z Solca Kujawskiego.

– Możemy przeznaczyć więcej pieniędzy na rozwój dzieci, na realizację ich pasji i zainteresowań, dodatkowe zajęcia, korepetycje, wycieczki, plenery malarskie dla syna, obozy sportowe. Daje nam także możliwość wspólnych wypadów do kina, teatru, na wycieczki czy chociażby na lody – mówiła Sylwia Świerzchalska.

– W naszym województwie średnio 139 tysięcy rodzin uprawnionych pobrało świadczenia wychowawcze w ramach programu, prawie 213 tysięcy dzieci zostało objętych świadczeniem, a do rodzin z naszego województwa przekazano łącznie 2,5 mld zł.  Są to poważne pieniądze, które przełożyły się na rozwój gospodarczy, bo trzeba zaznaczyć, że zostały one wydane na usługi i zakupy, co z kolei przełożyło się na gospodarkę – mówiła dyrektor Wydziału Polityki Społecznej K-PUW Dorota Hass.

Najbardziej osłonowo program zadziałał w rodzinach z trójką dzieci wzwyż, gdyż często właśnie ich dotykało ubóstwo. Zmalało ono w wyniku programu o 94 procent, a w przypadku ubóstwa skrajnego o 2,2 proc.

Spotkanie i konferencję prasową zakończyło śniadanie wojewody z zaproszonymi rodzinami, podczas którego dzieciom wręczono upominki oraz rozmawiano o korzyściach z dalszego funkcjonowania programu.

Reklama