Prezentacja filmu „Wpuszczeni w korek” w KPCK

Wiktoria Raczyńska
,

„Wpuszczeni w korek” (ang. Taken For a Ride) to film dokumentalny z 1996 roku ukazujący historię zniszczenia sieci tramwajowych w dużych miastach USA i związanych z tym konsekwencji społeczno-gospodarczych.

Strategia lobby autostradowego była genialnie prosta – zniszczenie transportu publicznego przełoży się na wzrost liczby sprzedawanych samochodów. Kiepski transport publiczny to więcej samochodów osobowych, więcej samochodów to więcej korków, więcej korków to konieczność budowania nowych dróg, nowe drogi ułatwiają poruszanie się nowych aut, które z kolei generują nowe korki… Koło zysków obraca się samo (opis: inspro.org.pl).

„Wpuszczeni w korek” to historia o tym jak doszło do tego, co jest obecnie: dlaczego tkwienie w korku zdaje się być czymś naturalnym, dlaczego amerykański transport publiczny jest najgorszy w uprzemysłowionym świecie i dlaczego autostrady tną serca naszych miast. To historia o tym, jak samochód i lobby autostradowe zmieniło kształt Ameryki” (cyt. z filmu).

Na prezentację zaprasza Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy oraz Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Bydgoszcz wraz z Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury. Pokaz filmu poprzedzi prelekcja Rafała Górskiego, prezesa Instytutu Spraw Obywatelskich, rozpowszechniającego od 1998 roku polską wersję filmu w ramach kampanii obywatelskiej „Tiry na tory”.

Instytut jest organizacją społeczną niezależną od partii politycznych, której misją jest rozwijanie, kształtowanie i promowanie postaw obywatelskich, a marzeniem jest Polska jako kraj „szczęśliwych obywateli, którzy czują się odpowiedzialni za swoją rodzinę, dom, ulicę, miasto i państwo”. Kampanie Instytutu Spraw Obywatelskich to m.in. Tiry na tory, Centrum Wspierania Rad Pracowników, Obywatele Decydują.

Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy i Stowarzyszenie Architektów Polskich Oddział Bydgoszcz zaprasza na pokaz filmu we wtorek, 19 listopada 2019 roku, o godzinie 18.00 w Salonie Hoffman w Kujawsko-Pomorskim Centrum Kultury, Plac Kościeleckich 6 w Bydgoszczy.

Wstęp bezpłatny.

materiały nadesłane: Paweł Górny, Stowarzyszenie Społeczny Rzecznik Pieszych w Bydgoszczy

Reklama