Prezent dla dzieci w bydgoskich szpitalach

Tomasz Welcz
,

– Gdy dzieci są chore, powinniśmy zawalczyć o ich uśmiech, o zaciekawienie, które pozwoli na chwilę zapomnieć o szpitalu – tłumaczy Dominika Kulczyk, prezes Kulczyk Foundation. Razem z Fundacją „Dr Clown” prowadzą akcję, w ramach której dzieci w szpitalach w całej Polsce dostają w prezencie „Wierszyki i kolorowanki” inspirowane „Mądrymi bajkami z całego świata”, wydanymi podobnie jak ta ostatnia publikacja pod szyldem Kulczyk Foundation. Teraz przepiękne „Wierszyki i kolorowanki” dotarły do małych pacjentów w Bydgoszczy.

Publikacje zostały przekazane do Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 (m.in. do Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Dziecięcej, pediatrycznej izby przyjęć) oraz Wojewódzkiego Szpitala Dziecięcego.

Fundacja „Dr Clown”, której Kulczyk Foundation nadała tytuł „Eksperta od uśmiechu dziecka”, przekaże w trakcie ogólnopolskiej akcji ponad 27 tysięcy egzemplarzy książeczek małym pacjentom blisko 70 szpitali w całej Polsce, które są objęte opieką 24 lokalnych oddziałów fundacji w całej Polsce. Wolontariusze fundacji – „doktorzy clowni” – rozdadzą dzieciom „Wierszyki i kolorowanki” i zachęcą do udziału w konkursie plastycznym.  Animatorzy fundacji prowadzą z dziećmi kreatywne warsztaty, podczas których mali pacjenci, wspólnie z „doktorami clownami”, czytają wierszyki oraz malują obrazy przedstawiające najważniejsze dla nich wartości. Akcja zostanie uwieńczona wystawą prac małych podopiecznych.

– Mamy serial „Efekt Domina” w TVN, w którym pokazujemy projekty pomocowe Kulczyk Foundation, mamy „Edukację Globalną – Efekt Domina”, która dotarła do wszystkich polskich szkół podstawowych i gimnazjów. Mamy wreszcie „Mądre bajki z całego świata” dla młodszych dzieci w szkole. A teraz proponujemy coś do zabawy, ale takiej, która rozwija wrażliwość dziecka – wyjaśnia Marta Schmude-Olczak, dyrektor zarządzająca Kulczyk Foundation.

– Chcemy nieść uśmiech chorym dzieciom i sprawić, aby zapomniały o chorobie, bolesnych zabiegach i smutku rozłąki z najbliższymi. Bawiąc możemy też uczyć, dlatego bliski nam jest projekt edukacji ku wartościom, realizowany przez Kulczyk Foundation – podkreśla Anna Czerniak, prezes Fundacji „Dr Clown”.

W książeczce jest 17 kolorowanek i 17 wierszyków z nimi związanych, zawsze gdy pokolorujemy jakiś obrazek i odwrócimy stronę to znajdziemy wierszyk o bohaterach kolorowanki. Dodatkowo na samym końcu jest miejsce na własny obrazek i własny wierszyk.

Patronat merytoryczny nad publikacją objął Wydział Studiów Edukacyjnych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Warto wiedzieć, że całą książeczkę można również pobrać na stronie www.madrebajki.com.

Kulczyk Foundation to Fundacja, która wykorzystuje najlepszą wiedzę o zarządzaniu i inwestycjach społecznych do inicjowania realnych zmian społecznych przede wszystkim w tych częściach świata, w których beneficjenci pomocy nie mają żadnych szans na samodzielną poprawę jakości swojego życia. Celem Kulczyk Foundation jest ponadto budowanie trwałych mechanizmów zmieniających otoczenie, ale i angażujących społeczności lokalne.

Fundacja „Dr Clown” od 1999 roku z powodzeniem prowadzi program terapii śmiechem i zabawą (geloterapii) w polskich szpitalach oraz placówkach specjalnych, edukacyjnych i opiekuńczych. W 2015 roku wolontariusze fundacji podczas 1979 wizyt odwiedzili blisko 59 tysięcy podopiecznych w 170 szpitalach i różnego typu placówkach w całej Polsce.

materiały: Kulczyk Foundation

Reklama