Prace w Pałacu Młodzieży na półmetku

Magdalena Jabłońska
,

Termomodernizacja Pałacu Młodzieży to jedna z większych inwestycji w mieście. Zakres robót wiosną został znacznie rozszerzony, by przebudowa miała bardziej kompleksowy charakter i odpowiadała najnowszym standardom w zakresie ochrony przeciwpożarowej. Prace są na półmetku. Ich koszt to 15 mln zł.

Pałac Młodzieży służy bydgoszczanom od ponad 40 lat. Pełni rolę centrum kulturalnego dzieci i młodzieży, na stałe wpisując się w mapę kulturalną Bydgoszczy, regionu kujawsko-pomorskiego oraz kraju. Budynek liczy 3 kondygnacje i składa się z 3 prostokątnych brył.

Jesienią ubiegłego roku w budynku zlecono szereg prac termomodernizacyjnych. Ich zakres to wymiana wentylacji, klimatyzacji, technologii uzdatniania wody basenowej, szereg prac związanych z dociepleniem konstrukcji, budowa instalacji fotowoltaicznej (będzie zamontowana na głównym dachu i pozwoli pozyskiwać energię do wykorzystania na potrzeby własne budynku, między innymi maszynowni basenu). W ramach inwestycji budynek zyskuje estetyczną elewację w odcieniach szarości i bieli.

– Dla wielu młodych bydgoszczan to prawdopodobnie jedno z najważniejszych miejsc na mapie miasta. To tutaj mogą rozwijać swoje pasje i zdobywać dodatkowe umiejętności. Poza tym to jedna z największych inwestycji edukacyjnych. Jej wartość to ponad 15 mln zł. Liczę, że po jej zakończeniu Pałac Młodzieży będzie jeszcze lepiej spełniał oczekiwania mieszkańców, a na kolejny duży remont nie będzie musiał czekać następnych 40 lat – zaznaczał prezydent Rafał Bruski, który w piątek (10 sierpnia) bezpośrednio na budowie rozmawiał z wykonawcami inwestycji.

Najwięcej prac wykonano do tej pory przy wymianie instalacji wentylacyjnej, branży budowlanej zewnętrznej. Na półmetku są roboty przy wymianie instalacji sanitarnych, branży elektrycznej i montażu instalacji fotowoltaicznej. W najbliższych miesiącach wykonawca skupi się na robotach związanych z pracami budowlanymi wewnątrz obiektu oraz przy wymianie instalacji uzdatniania wody. Zaawansowanie całej inwestycji przekroczyło półmetek – dokładnie wynosi 53 procent.

Wiosną zlecony został szereg dodatkowych robót, które poprawią bezpieczeństwo i funkcjonowanie obiektu. Ich zakres to, między innymi, wymiana stolarki okiennej zewnętrznej, remont plaży basenowej, wymiana stolarki drzwiowej wewnętrznej, naprawa konstrukcji dachu hali basenowej, remont łazienek, kanalizacja sanitarna podposadzkowa, wentylacja mechaniczna kuchni oraz restauracji. Stan budynku i instalacji po rozpoczęciu prac okazał się w wielu miejscach gorszy od zakładanego. Udało się wynegocjować z wykonawcą prowadzenie tych dodatkowych robót bez konieczności szukania nowych firm. Pozwala to utrzymać dobre tempo, chociaż z udostępnieniem obiektu do użytku należy liczyć się w I kwartale przyszłego roku. Ponadto, realizowane będą prace związane z dostosowaniem budynku do nowych wymagań pod względem zabezpieczeń ochrony przeciwpożarowej.

Całkowity koszt prac budowlanych to 15 mln zł. Są one finansowane z wykorzystaniem funduszy unijnych (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne). Do czasu zakończenia prac ze względów bezpieczeństwa i praktycznych (w budynku pracują głośne i wibrujące maszyny budowlane) zajęcia są prowadzone w lokalizacjach zastępczych.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama