Powstało stowarzyszenie na rzecz budowy drogi S-10

Magdalena Jabłońska
,

Parlamentarzyści, samorządowcy, radni i przedstawiciele środowisk biznesowych spotkali się w bydgoskiej Marinie, aby rozmawiać o drodze ekspresowej S–10. Powołano także stowarzyszenie na rzecz jej budowy, aby samorządowcy mogli silniejszym głosem domagać się od rządu powstania tej ważnej trasy.

Gospodarz spotkania, prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski wraz z senatorami Janem Rulewskim, Mieczysławem Augustynem i Grzegorzem Napieralskim, a także prezydentem Piły Piotrem Głowskim na konferencji prasowej przedstawili istotne fakty dotyczące budowy drogi S–10.

– Budowa drogi ekspresowej S–10 to niezwykle ważna inwestycja, która komunikuje północno-zachodnią granicę Polski ze stolicą kraju – mówi prezydent Bruski. – Jej budowa daje wszystkim miastom i gminom, które leżą w zasięgu oddziaływania tej trasy impuls do szybszego rozwoju, a mieszkańcom mniejszych miejscowości łatwiejszy dostęp do rynków pracy i usług w dużych ośrodkach. Dlatego powołanie stowarzyszenia „Droga ekspresowa S–10”, które zrzesza samorządowców sprawi, że uda nam się silniejszym głosem domagać się sprawnej budowy tej drogi.

Na spotkanie zaproszeni zostali włodarze miast, gmin, powiatów i województw, które są położone na trasie przebiegu S-10, a także parlamentarzyści, radni i przedstawiciele środowisk biznesu. Głównym celem ich współpracy jest zabieganie o podjęcie przez rząd niezbędnych decyzji, aby budowa drogi była realizowana kompleksowo na całym odcinku od Szczecina aż do Płońska w najszybszym możliwym terminie.

Dlatego powołano stowarzyszenie „Droga ekspresowa S-10” zrzeszające samorządowców. Członkami założycielskimi stowarzyszenia jest 9 samorządów: Bydgoszcz, Piła, Płońsk, Załuski, Nakło nad Notecią, Nowa Wieś Wielka, Mrocza, Wysoka i województwo zachodniopomorskie.

Prezesem zarządu wybrany został Piotr Głowski, prezydent Piły, a członkami zarządu zostali Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy i Tomasz Sobieraj, wicemarszałek województwa zachodniopomorskiego. Trzyosobowy zarząd może zostać rozszerzony, po tym, jak inne samorządy przystąpią do stowarzyszenia.

Było to już kolejne spotkanie w tej sprawie – wcześniejsze odbyły się w 2018 roku w Wałczu i Pile z inicjatywy senatorów Jana Rulewskiego, Mieczysława Augustyna i Grzegorza Napieralskiego. Z kolei z inicjatywy Prezydenta Rafała Bruskiego już w 2017 roku został skierowany apel w tej sprawie do ówczesnej premier Beaty Szydło, który został podpisany przez ponad 30 samorządów.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszcz

Reklama