Powstał pierwszy w Polsce escape room o tematyce religijnej

Wiktoria Raczyńska
,

Coś nowego dla fanów escape roomów. W Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łochowie otwarto właśnie pierwszy w Polsce pokój zagadek dotyczący papieża Polaka. I nie trzeba być w tym temacie znawcą. Zagadki, a jest ich 16, zostały tak wymyślone, aby poprzez ich rozwiązywanie poznać najważniejsze wydarzenia z życia Karola Wojtyły od Wadowic po Watykan.

Edukacyjna rola escape roomu jest ściśle związana z uczniami szkoły, w której się znajduje. Od 8.00 do 16.00 będzie przeznaczona dla dzieci i młodzieży, również z innych szkół. Po tej godzinie do 21.15 będzie otwarta dla każdego. Zagadek jest 16, a maksymalny czas na ich odgadnięcie i wyjście z escape roomu to godzina. W ich przygotowaniu pomogła firma Break the Brain oraz Turbo workshop, którzy zajęli się również profesjonalnym montażem i służyli pomocą merytoryczną. Nieocenioną pomoc wnieśli rodzice klasy 5c i Rada Rodziców. Projekt zainteresował również wiele osób niezwiązanych ze szkołą, którzy pomagali materialnie lub fizycznie.

Jest też sporo multimediów. Tradycja, jak choćby rekonstrukcja pokoju Jana Pawła II w Wadowicach, miesza się z nowoczesnością typu interaktywny panel dotykowy. Gro pracy własnej włożyli w to przedsięwzięcie uczniowie starszych klas szkoły podstawowej i gimnazjum, których uczy zaangażowana w projekt nauczycielka, Sabina Waszczuk. Młodzież zajęła się na początku renowacją starych mebli, które otrzymali od księdza Marcina z pobliskiej parafii i rodziców, a następnie malowaniem. Do późnej nocy przez kilka tygodni pracowały same nauczycielki, a wszystko zaczęło się od szkolenia…

– Na początku roku szkolnego z koleżanką, Justyną Wamką znalazłyśmy warsztaty z tworzenia edukacyjnych escape roomów i za zgodą dyrektora wzięłyśmy w nich udział. Już podczas wykładów, wpadłyśmy na pomysł, aby stworzyć pokój zagadek o Janie Pawle II w naszej szkole, z racji zbliżającej się rocznicy nadania jej imienia papieża Polaka. Od razu na myśl przyszła nam dawno zapomniana Izba Pamięci Jana Pawła II. Chciałyśmy nadać jej nowy wymiar, by znów mogła spełniać swoje pierwotne funkcje przybliżania sylwetki naszego patrona. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę – mówi chwilę po oficjalnym otwarciu podekscytowana Edyta Szulc, autorka wszystkich zagadek.

Przestrzeń została podzielona na trzy pomieszczenia: Wadowice, Kraków, Watykan. Nie trzeba mieć też wielkiej wiedzy o życiu Karola Wojtyły. Edukacyjna rola tego escape roomu polega na tym, że wszystkie potrzebne informacje na temat Jana Pawła II ukryte są w zagadkach, podpowiedziach, a nawet elementach dekoracyjnych, dzięki czemu przechodząc pokój równocześnie zdobywa się wiedzę. Oczywiście zagadki wymagają ogromnej spostrzegawczości, umiejętności logicznego myślenia, zdolności manualnych, a także pracy zespołowej, ale o tym wie każdy fan escape roomów. Już podczas prac nad tym nowym na mapie escape roomów w Polsce miejscem dzieci pytały: Dlaczego on się nazywa „U Lolka”? – Odpowiedź na to pytanie na pewno znajdziecie w pokoju – z przekorą odpowiadała im Justyna Wamka. Minimalna ilość osób, które mogą wejść do pokoju to 3, a maksymalna 6.

Jak można się zapisać? Na Facebooku powstała strona Escape room „U Lolka”. Tutaj, poprzez wiadomość prywatną, należy sprawdzić dostępność terminów. Następnie wpłacić 80 zł na konto szkoły, jako darowiznę na cele edukacyjne z dopiskiem „U Lolka” i z wydrukowanym potwierdzeniem przelewu przyjść na umówioną godzinę. Jeśli ktoś nie posiada konta na Facebooku, można skontaktować się mailowo: edytaszulc92@gmail.com lub justyna.wa@wp.pl. Dane do przelewu można znaleźć tutaj. Opłatę należy wnieść dopiero po ustaleniu terminu wizyty!

Reklama