Poszerzenie pola dźwięku

Tomasz Welcz
,

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Oddział w Bydgoszczy i Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. Witolda Bełzy zapraszają na koncert tria Anna Zielińska, Rafał Iwański, Wojciech Jachna w ramach cyklu „Poszerzenie pola dźwięku”.

Poznańsko-toruńsko-bydgoskie trio prezentuje inne oblicza instrumentów kojarzonych najczęściej z klasycznym, akustycznym brzmieniem. Trio współtworzą doświadczeni improwizatorzy eksplorujący możliwości instrumentarium elektroakustycznego: skrzypaczka, trębacz i perkusjonista. Tu wszystko może się wydarzyć…

Anna Zielińska (skrzypce), absolwentka Akademii Muzycznej w Poznaniu (2001), specjalizuje się w wykonywaniu muzyki XX i XXI wielu. Dokonała kilkudziesięciu polskich i światowych prawykonań utworów solowych, z orkiestrą i z elektroniką oraz wielu prezentacji utworów polskich poza granicami. Gra także muzykę improwizowaną. Współpracowała z takimi artystami jak m.in. Marek Chołoniewski, Hamid Drake, Izabella Gustowska, Krzysztof Herdzin, Rafał Iwański, Wojtek Jachna, Peter Ole Jorgensen, Cezary Konrad, Wojciech Kosma, Rafał Mazur, Peter Friis Nielsen, Witold Oleszak, Zdzisław Piernik, Herb Robertson, Viktor Toth, Mikołaj Trzaska, Roger Turner, Wu Wei, Tadeusz Wierzbicki („Laboratorium Zjawisk”). W roku 2001 była stypendystką niemieckiego zespołu musikFabrik i uczestniczyła w warsztatach improwizacji Earle Browna. Dwukrotnie uzyskała stypendium twórcze ministra kultury. Od 2006 jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej. Jako muzyk klasyczny grała w Bayerische Rundfunk Orchesterakademie pod dyrekcją Mścisława Rostropowicza, orkiestrze Festiwalu Wielkanocnego w Bayreuth, Jeunesses Musicales World Orchestra, RIAS (Deutsche Radio) Jugendorchester i Nationaal Jeugd Orkest. Od 2000 stale współpracuje z Dresdner Sinfoniker. Koncertowała m.in. w Chile, Francji, Meksyku, Czechach, Estonii, Grecji, Portugalii, Włoszech, Brazylii, Argentynie, Izraelu, Indonezji, Chinach, Palestynie, na Kubie, Ukrainie i Tajwanie.

Rafał Iwański – artysta dźwięku, perkusjonista, z wykształcenia etnolog. Współzałożyciel i muzyk toruńskiej grupy akustycznej HATI, opierającej swoje brzmienie na instrumentach perkusyjnych, działającej w różnych składach od 2001 r. (od 2007 głównie w duecie z Rafałem Kołackim) oraz zespołów Kapital (wraz z Kubą Ziołkiem), bydgosko-toruńsko-poznańskiego kolektywu improwizatorów Innercity Ensemble, projektu astronomiczno-muzycznego Voices of the Cosmos i audiowizualnego Aqualuna. W 2014 r. dołączył do składu bydgoskiej grupy Alameda 5. Solo występuje jako X-Navi:Et, tworzy muzykę elektroakustyczną budowaną na brzmieniu modyfikowanych analogowo i cyfrowo instrumentów elektronicznych i akustycznych oraz dźwięków znalezionych. Wraz z HATI, oraz z innymi zespołami i solowo od 2003 r. zagrał kilkaset koncertów w Polsce, Niemczech, USA, Hiszpanii, Belgii, Holandii, Irlandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Austrii, Danii, Szwajcarii, Norwegii, na Litwie i Węgrzech. Występował na wielu festiwalach i współpracował koncertowo i w studio z takimi muzykami i artystami dźwięku jak m.in. Z’EV, Richard Pinhas, John Zorn, Peter Votava, Jerzy Mazzoll, Sławomir Ciesielski, Steve Buchanan, Jeff Gburek, Anna Zielińska, Wojtek Jachna, Radek Dziubek, Jacek Buhl, Artur Maćkowiak, Witold Oleszak, Rafał Mazur, Robert Curgenven, Joke Lanz czy artysta video Raymond Salvatore Harmon. Brał udział w nagraniu i realizacji kilkudziesięciu albumów wydanych na nośnikach cyfrowych, płytach winylowych i kasetach. Od 2011 r. jest członkiem Polskiego Stowarzyszenia Muzyki Elektroakustycznej.

Wojciech Jachna – absolwent Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej. W jego dorobku znajduje się przeszło 15 albumów z różnymi wykonawcami, w tym m.in. z Contemporary Noise Sextet, Sing Sing Penelope, Innercity Ensemble, czy duetem Jachna/Buhl. W 2014 i 2105 roku wydał świetnie przyjęte albumy – Jachna/Tarwid/Karch „Sundial” oraz Jachna/Wójciński “Night Talks”. Wiele lat występował u boku Andrzeja Przybielskiego, zwanego często jego nieoficjalnym nauczycielem. Współpracował z Marcinem Dymiterem, Ksawerym Wójcińskim, Jackiem Mazurkiewiczem, Grzegorzem Tarwidem, Albertem Karchem, Pawłem Urowskim, Anną Zielińską, Rafałem Iwańskim, Rafałem Gorzyckim, Michałem Jacaszkiem, Tomkiem Glazikiem, Tomaszem Gadeckim, Irkiem Wojtczakiem czy Kubą Ziołkiem.

Koncert odbędzie się w piątek, 22 kwietnia, w Bibliotece Głównej przy Starym Rynku 24 (strych). Początek o godzinie 19.

zdjęcie: Bogdan Ludowicz

Reklama