Poranki Muzyczne Akademii Muzycznej także w Fordonie

Marek Tomaszewski
,

Cykl koncertów muzycznych dla dzieci, oblegany przez maluchy i ich rodziców w centrum Bydgoszczy, od października prezentowany będzie także w Fundacji „Wiatrak” w Fordonie – w sali widowiskowej Domu Jubileuszowego Jana Pawła II przy ul. Bołtucia 7.

Pierwszy Poranek Muzyczny w „Wiatraku” pt. „Kasztanowa muzyka” odbędzie się w niedzielę (22 października) o godz. 10. Bilety kosztują: 9 zł dla dorosłych i 6 zł dla dzieci.

Poranki Muzyczne – audycje dla dzieci z rodzicami to niedzielne koncerty dla najmłodszych słuchaczy realizowane nieprzerwanie od 1994 roku przez pracowników i studentów Akademii Muzycznej w sali uczelni przy ul. Staszica.

Ich założeniem jest kształcenie, umuzykalnianie, uwrażliwianie i kształtowanie gustów muzycznych dzieci, a poprzez nie, przygotowywanie najmłodszych słuchaczy do odbioru kultury muzycznej. Cele audycji realizowane są poprzez śpiew, grę na instrumentach, ruch, elementy tworzenia, ale przede wszystkim – poprzez słuchanie muzyki.

Poranki Muzyczne adresowane są do dzieci w wieku od 3 do 10 lat, a więc do przedszkolaków i dzieci początkowych klas szkoły podstawowej. – Dobór słuchaczy jest przemyślany, gdyż właśnie wczesne lata decydują o późniejszych zainteresowaniach i zamiłowaniu do muzyki oraz tworzą bagaż doświadczeń na całe życie – tłumaczy Ewelina Boesche-Kopczyńska, która razem z Honoratą Glazą-Gulgowską przygotowuje i prowadzi poranki.

Do udziału w koncertach często zapraszane są różne zespoły wykonawcze – zarówno te złożone ze studentów wydziałów Wokalno-Aktorskiego i Instrumentalnego Akademii Muzycznej oraz uczniów szkoły muzycznej, jak i regionalne orkiestry, zespoły ludowe i dziecięce. Audycje dostosowane są do wieku słuchaczy, dlatego prezentowane fragmenty muzyczne są krótkie, uzupełnione komentarzem lub wzbogacone formą aktywizującą, a wszystko odbywa się w wesołej, bajkowej atmosferze. Wyjątkowość nastroju podkreślają też dekoracje oraz stroje, w których prezentują się wykonawcy.

Program na cały sezon 2017/2018

Poranki Muzyczne dla dzieci i rodziców w „Wiatraku”

Dom Jubileuszowy Jana Pawła II, ul. Bołtucia 7

22.10.2017, godz. 10.00 – Kasztanowa muzyka

19.11.2017, godz. 10.00 – Jesienne nastroje

10.12.2017, godz. 10.00 – Świąteczne nastroje

28.01.2018, godz. 10.00 – Taneczne rytmy

11.02.2018, godz. 10.00 – Kolory zimy

4.03.2018, godz. 10.00 – Wiosenne piosenki

materiał nadesłany: Magdalena Gill, Fundacja Wiatrak

Reklama