Polscy znawcy instrumentów zjeżdżają do Ostromecka

Wiktoria Raczyńska
,

W poniedziałek, 11 września, w ostromeckich pałacach rusza pierwsza w historii Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna. To spotkanie przedstawicieli wszystkich specjalistów zajmujących się zawodowo instrumentami zabytkowymi. Na miejsce konferencji wybrano Ostromecko, w uznaniu znaczenia znakomitej Kolekcji Fortepianów, która eksponowana jest w Pałacu Starym. 

To konferencja, której znaczenie trudno przecenić – mówi prof. dr hab. Zbigniew Przerembski z Instytutu Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego, jeden z najlepszych specjalistów w tej dziedzinie.

Mamy XXI wiek, a dotychczas w Polsce nie było takiej konferencji. To ważne, bo w kraju bardzo słabo rozwinięta jest wiedza o instrumentach. Nawet w polskich muzeach brakuje specjalistów z wiedzą o instrumentach zabytkowych – dodaje. Co ciekawe, nie byłoby konferencji bez strony internetowej. Szlak dla konferencji „przetarła” praca nad zbudowaniem monumentalnej bazy wiedzy o instrumentach, czyli strony internetowej instrumenty.edu.pl.

To przy pracy nad nią pojawiła się idea zintegrowania środowiska instrumentologów, twórców instrumentów, konserwatorów, technologów i innych pokrewnych dedykowanych instrumentom zawodów i specjalności. Ona stoi też u podstaw pomysłu organizacji konferencji. Instrumentolodzy odnieśli się do tej idei niemalże entuzjastycznie.

70 razy o instrumentach 

Spodziewaliśmy się, że temat zainteresuje wiele osób, ale nie sądziliśmy że zainteresowanie będzie, aż takie – mówi Agata Mierzejewska, kuratorka projektu instrumenty.edu.pl z Instytutu Muzyki i Tańca.

Do organizatorów nadeszło ponad 70 zgłoszeń tematów do prelekcji. Dzięki temu na konferencji pokazana zostanie przekrojowa diagnoza stanu badań nad instrumentami muzycznymi w Polsce.

– Polacy bardzo mało wiedzą o instrumentach. Nawet znajomość wszystkich instrumentów w zwykłej orkiestrze symfonicznej jest znikoma – mówi prof. Przerembski. A przecież instrument to medium na…

… na pograniczu światów

Instrument to medium na pograniczu światów, jednocześnie będąc częścią świata sztuki, muzyki i rzemiosła. Instrument jest też elementem struktury społecznej – często nobilituje wykonawcę (np. skrzypce Stardivarius), ale często to wykonawca powoduje, że rośnie znaczenie konkretnego instrumentu. Zwykły fortepian staje się niezwykłym kiedy zagra na nim Chopin.

Konferencja przeprowadzi kompleksowe uporządkowanie wiedzy o tym jaki jest stan wiedzy o naukowej o instrumentach w naszym kraju, jakie wartościowe kolekcje znajdują się w polskich zbiorach i o tym, jak należy konserwować owe zbiory.

Według projektu Leonarda

Na konferencji pojawią się znakomici specjaliści z wielu dziedzin. Jednym z nich będzie Sławomir Zubrzycki, który zbudował instrument wg odnalezionych szkiców Leonarda Da Vinci. Jest on zaskakującym skrzyżowaniem instrumentu smyczkowego i klawiszowego.

Podczas konferencji w Ostromecku Zubrzycki przedstawi cały proces budowy, od odnalezienia szkiców Leonarda, przez konstruowanie maszyny, po koncerty jakie na nim zagrał uwieńczone wydaniem płyty koncertowej, która odniosła duży sukces. No właśnie, skoro o instrumencie sprzed wieków mowa czas na słowo o tych, które przyjadą do Ostromecka.

5 pięknych koncertów

Niewątpliwym atutem konferencji będzie seria koncertów granych na oryginalnych instrumentach z epoki, specjalnie sprowadzonych na tę okazję do Ostromecka.

To ważne, bo utwory wielkich kompozytorów powstawały, by odgrywać je na współczesnych im instrumentach. Przez wieki, zmieniły się one niemalże całkowicie – Gdyby Beethoveen posłuchał swojej sonaty na dzisiejszym fortepianie byłby bardzo zaskoczony, niekoniecznie pozytywnie – mówiła Mierzejewska.

Pojawi się wersja klawesynu włoskiego wykonanego we Florencji w 1701 roku, na którym zagra dr hab. Ewa Mrowca. Będzie oryginalny Fortepian Broadwood z 1846, który ożywi dr hab. Maria Ludwika Gabryś oraz Fortepian Pleyel z 1842, na którym Chopina będzie grać japońska pianistka Yuko Kawai.

I Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna odbędzie się w Zespole Pałacowo–Parkowym w Ostromecku, w dniach 11–13 września 2017 roku. Więcej na www.mck-bydgoszcz.pl i www.palacwostromecku.pl.

materiały nadesłane: Jarosław JaworskiMiejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy

Reklama