Polak w Italii, czyli „Awantura w Recco…”

Wiktoria Raczyńska
,

„Awantura w Recco, czyli drzewko wolności” jest drugim wspólnym dziełem scenicznym Macieja Małeckiego – kompozytora, Wojciecha Młynarskiego – autora libretta i Macieja Wojtyszki – reżysera (pierwszym był musical „Cień”, także do tekstów Młynarskiego).

Prapremiera miała miejsce w 1979 roku w stołecznym Teatrze Wielkim, a premiera nowej wersji muzycznej tej komicznej opery w reżyserii Macieja Wojtyszki i Magdaleny Małeckiej-Wyppich odbyła się w październiku ubiegłego roku w Operze Nova.

Dwoje reżyserów zadbało, by widz nie tylko słuchał, uśmiechał się, lecz także wzruszał, a nawet doznawał trwogi w zetknięciu z … piratami. Głównym bohaterem opery, z językiem libretta stylizowanym na przełom XVIII i XIX wieku, jest Tadeusz, oficer polskich Legionów, ranny w bitwie nad Trebbią i kurujący się u burmistrza miasteczka Recco (leży ono niedaleko Reggio Emilia, gdzie Józef Wybicki pisał Mazurka Dąbrowskiego, a sam Generał zasadził „drzewko wolności”).

Utwór, utrzymany w lekkiej formie muzycznej, cechuje stylizowana muzyka włoska z motywami polskiego folkloru; zawiera polskie tańce narodowe: mazura, poloneza, krakowiaka. Współczesna opera, w dodatku komiczna, to prawdziwa rzadkość w repertuarze scen operowych.

Opera Nova zaprasza do poznania tego, przywróconego do dorobku polskiej kultury muzycznej, utworu. Okazja ku temu będzie od najbliższego piątku do niedzieli (22 marca godzina 19.00, 23 marca godzina 19.00, 24 marca godzina 18.00).

Za pulpitem dyrygenckim stanie sprawująca kierownictwo muzyczne przedstawienia Anna Duczmal Mróz. W roli Tadeusza: Arkadiusz Anyszka i Sławomir Kowalewski. Burmistrz Don Alberto: Damian Konieczek, Jacek Greszta. Jego córka Sylwia: Magdalena Polkowska i Julia Pruszak. Domenico nauczyciel śpiewu: Szymon Rona i Adam Zdunikowski, Marcello miłośnik antyku: Leszek Skrla, Adam Zaremba. Rybak: Jakub Zarębski, Bartłomiej Kłos.

zdjęcie: Andrzej Makowski

materiały nadesłane: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

Reklama