Po regionie koniecznie z paszportem

Tomasz Welcz
,

Te wakacje mogą okazać się niezwykłe i naprawdę nie trzeba daleko wyjeżdżać. Co prawda przydaje się specjalny paszport, ale po to, aby wiedzieć, jakie miejscowości w naszym regionie warto odwiedzić i zebrać w nim pieczątki. Dzięki temu mamy szansę na atrakcyjne nagrody.

To już trzecia edycja Paszportu turystycznego. Organizatorami kampanii są Urząd Marszałkowski i Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna. – W tym roku wybraliśmy piętnaście miejscowości i w odróżnieniu od lat ubiegłych postawiliśmy na wydarzenia i eventy, które się w nich odbywają. To są bardzo różne imprezy – koncerty, jarmarki, rekonstrukcje historyczne. To jest to, czym dana miejscowość chce się pochwalić, na co zaprosić turystów – mówi Agnieszka Kowalkowska, p.o. dyrektora Biura Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

Weźmy zatem mapę do ręki (otrzymamy ją razem z Paszportem, który możemy odebrać w punktach informacji turystycznej – w naszym mieście w Bydgoskim Centrum Informacji u zbiegu ulic Batorego i Niedźwiedzia) i można wyruszać w podróż. Za nami już XV Jarmark Jaszczurczy w Chełmnie, Turniej Rycerski w Golubiu-Dobrzyniu i początek Dni Borów Tucholskich z historycznym Pochodem Borowiaków w Tucholi. Wszystkie te miejscowości zapraszają turystów jeszcze tego lata na wiele innych imprez. Dla posiadaczy paszportów przewidziano zniżki na wstęp do muzeów.

Już w najbliższy piątek i sobotę (18 i 19 lipca) warto natomiast odwiedzić Nakło, które zaprasza na „Przystań w kolorze blue”. Gwiazdami tegorocznego festynu będą Patrycja Markowska i kabaret Paranienormalni.

Niezwykle atrakcyjnie zapowiada się następny weekend. 26 lipca X Noc Solannowa w Inowrocławiu, której gospodarzem jest Grzegorz Turnau. 27 lipca na szlaku czeka Brodnica z Jarmarkiem Anny Wazówny. Dwa dni – 26 i 27 lipca – na polach tuszyńskich pod Koronowem trwać będzie Jarmark Cysterski. Niewątpliwą atrakcją będzie kolejna już inscenizacja bitwy z Krzyżakami.

Z paszportem podróżować można aż do października. Jakie jeszcze atrakcje czekają na turystów? Uzdrowiskowy Ciechocinek z III Półmaratonem, Festiwal Smaku w Grucznie, V Gala Światła i Energii w Grudziądzu, Rockowe Pożegnanie Lata w Lipnie, Bella Skyway Festival w Toruniu, Wenecka Noc z Parowozami (pierwsza impreza odbyła się w Wenecji koło Żnina 12 lipca), Regaty o „Błękitną Wstęgę Zalewu Włocławskiego (które zakończą tegoroczną kampanię) i oczywiście Bydgoszcz z urodzinami Kanału Bydgoskiego.

– Liczymy, że do akcji włączą się jeszcze Miejskie Centrum Kultury i Bydgoska Lokalna Organizacja Turystyczna. W Bydgoszczy planujemy zakończenie wakacji z Paszportem na barce Lemara lub w jej okolicy i chcielibyśmy, aby mieszkańcy regionu mogli skorzystać z bezpłatnych rejsów stateczkami. Chcemy również zaprosić postacie „paszportowe” charakterystyczne dla danego miasta, postacie historyczne, związane z jakimiś legendami, na przykład z Polą Negri, maszynistą z weneckiej parowozowni, Kopernikiem, borowiakami w strojach regionalnych. Chcielibyśmy, aby opowiedzieli o swoich miejscowościach mieszkańcom Bydgoszczy – mówi Agnieszka Kowalkowska.

Warto jeszcze dodać, że posiadacze paszportów mają zniżkę na wstęp do Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego oraz w Warzelni Piwa przy Poznańskiej.

Kto do 15 października zbierze minimum 8 pieczątek w paszporcie może liczyć na atrakcyjne nagrody. Będą to vouchery do restauracji czy noclegi w hotelach, połączone z usługami spa.

Reklama