Plejada polskich gwiazd zaśpiewa o Wolności!

Magdalena Jabłońska
,

W tym roku Polska obchodzi 100-lecie odzyskania niepodległości. Z tej okazji 16 września na plenerowej scenie w centrum Torunia wystąpią Mariusz Lubomski, Natalia Kukulska, Muniek Staszczyk, Anita Lipnicka, Krzysztof Zalewski, Katarzyna Nosowska i Tomasz Organek.

Czy wolność jest nam dana raz na zawsze? Jak ją postrzegamy, i czy każdy ma swoją? Na te pytania poszukają odpowiedzi czołowi polscy artyści podczas koncertu „Wolności!” już 16 września w Toruniu. – Przygotowujemy repertuar najwyższej próby. Nie będzie to jednak oczywisty wybór, bo i nigdy nie były łatwe nasze drogi do wolności – tej indywidualnej, i tej wspólnej, wokół której wszyscy się jednoczymy, a której wyrazem jest samorządność – zauważa Piotr Całbecki. Dodaje, że w obliczu zawirowań historycznych i kruchości demokracji, wielu z naszych rodaków postawionych zostało przed bardzo trudnymi wyborami, które niejednokrotnie zaważyły nie tylko na losach jednostek, ale i całych rodzin, czy społeczności.

Kurator koncertu Jan Świerkowski podkreśla, że każdy postrzega wolność na swój własny sposób. Dlatego – jak wskazuje sam tytuł koncertu – mówimy o wielu wolnościach i różnych ich wymiarach. – Przez ostatnie stulecie kultura była najwierniejszym zwierciadłem trudnych czasów dla Polski i Polaków. Sięgamy zatem po dorobek najlepszych polskich muzyków, którzy przez lata uczyli nas wolności – zauważa Świerkowski.

Co konkretnie usłyszymy? Artyści zaprezentują w Toruniu swoje przeboje poświęcone Polsce i różnym przejawom wolności, jak również kultowe polskie utwory. Aranżacje przygotuje zespół pod kierownictwem Jana Smoczyńskiego z gościnnym udziałem jazzowego kwartetu Atom String Quartet. Koncert poprowadzi uznany dziennikarz Maciej Orłoś.
Koncert „Wolności!” odbędzie się 16 września o godzinie 18.00 na placu za Urzędem Marszałkowskim w Toruniu. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Wystąpią:

Anita Lipnicka: wokalistka, autorka i kompozytorka licznych przebojów, które wykonuje nieprzerwanie od 25 lat – najpierw w zespole Varius Manx, potem solo. Laureatka kilku Fryderyków.

Katarzyna Nosowska: piosenkarka, autorka tekstów, solistka oraz wokalistka jednego z najpopularniejszych zespołów rockowych Hey, laureatka Paszportu „Polityki” (1993) i – wielokrotnie – nagród muzycznych „Fryderyk”, autorka felietonów, odznaczona Złotym Krzyżem Zasługi.

Krzysztof Zalewski: muzyk, kompozytor, wokalista, twórca tekstów i multiinstrumentalista, autor czterech albumów solowych, w tym wydanej na początku roku płyty „Zalewski śpiewa Niemena”.

Mariusz Lubomski: wokalista i muzyk, zaliczany do wykonawców piosenki autorskiej, w swojej twórczości czerpie, m.in., z rytmów bossa novy, bluesa, ostrych rockowych brzmień i piosenki aktorskiej.

Muniek Staszczyk: muzyk rockowy, wokalista, producent muzyczny oraz autor licznych tekstów piosenek. Współzałożyciel i lider zespołów Szwagierkolaska i T.Love, którego albumy wielokrotnie zyskiwały status złotych płyt. Zdobywca licznych nagród za działalność artystyczną

Natalia Kukulska: wokalistka, producentka, współkompozytorka, autorka tekstów, w swojej “dorosłej” karierze nagrała 9 solowych albumów, z których większość osiągnęła status złotej lub platynowej płyty. Na koncie ma wiele nagród i 11 nominacji do nagrody Fryderyk. Najnowszy album artystki to „Halo tu Ziemia”.

Tomasz Organek: muzyk, kompozytor, piosenkarz i autor tekstów. Współzałożyciel i członek zespołu SOFA, twórca projektu Ørganek, którego dwa albumy uzyskały status Platynowej Płyty, laureat Nagrody Artystycznej Miasta Torunia im. Grzegorza Ciechowskiego.

Atom String Quartet: jazzowy kwartet smyczkowy założony przez Dawida Lubowicza, Mateusza Smoczyńskiego, Michała Zaborskiego oraz Krzysztofa Lenczowskiego. Zespół wykonuje głównie własne kompozycje inspirowane folklorem polskim, irlandzkim, rytmami latynoskimi oraz melodiami hiszpańskimi.

Jan Smoczyński: pianista, kompozytor, aranżer, producent muzyczny i realizator dźwięku. Laureat Fryderyka, współpracował, między innymi, z Michałem Urbaniakiem, Urszulą Dudziak, Agą Zaryan i Moniką Brodką.

Maciej Orłoś: uznany dziennikarz, przez wiele lat prowadził Teleexpress oraz wiele innych programów telewizyjnych i festiwali, z wykształcenia aktor, absolwent warszawskiej Akademii Teatralnej.

Jan Świerkowski: twórca i kurator międzynarodowych projektów łączących naukę i sztukę. W 2018 roku uhonorowany tytułem Popularyzator Nauki 2017 w kategorii animator przez Polską Agencją Prasową oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

materiały nadesłane: Kujawsko-Pomorski Urząd Marszałkowski

Reklama