Pierwsze w tym roku szkolenia Resolute Support w JFTC w Bydgoszczy

Wiktoria Raczyńska
,

Centrum Szkolenia Sił Połączonych (JFTC) rozpoczęło pierwsze szkoleniem w tym roku. 23 stycznia generał dywizji Wilhelm Grün, dowódca JFTC, zainaugurował kolejną edycję szkolenia dla przyszłych członków misji Resolute Support. Tym razem do JFTC przybyło ponad 200 żołnierzy, przygotowujących się do wyjazdu do Afganistanu. Pomaga im ponad 150 ekspertów, trenerów i personelu wspierającego.

– Zrobimy co w naszej mocy, by przygotować was możliwie najlepiej do rozpoczęcia służby (…). Korzystajcie z tego, co JFTC ma do zaoferowania – z jego zaplecza, doświadczenia i bliskich relacji z Afganistanem – powiedział generał Grün witając uczestników szkolenia.

Wysokiej jakości szkolenie, w którym biorą udział przyszli doradcy, a także personel sztabu misji Resolute Support w Kabulu i Dowództwa Północnego ds. Szkolenia Doradztwa i Wsparcia w Mazar-e-Sharif, składa się z części teoretycznej i praktycznej. Już w pierwszych dniach żołnierze zostali szeroko wprowadzeni w tematykę kluczowych aspektów misji, środowiska operacyjnego, a także sytuacji politycznej, kulturalnej i społecznej w Afganistanie. W nagranym wcześniej przesłaniu do uczestników, generał Salvatore Farina,
z Dowództwa Sił Połączonych w Brunssum, przekazał najważniejsze fakty i dane dotyczące misji, kładąc szczególny nacisk na dynamicznie zmieniające się środowisko w Afganistanie. Zachęcał również żołnierzy, by na swoje zadania patrzyli w perspektywie długoterminowej.

Ponadto, uczestnicy otrzymali mnóstwo kluczowych informacji na temat samej misji i sytuacji w Afganistanie w trakcie telekonferencji z generałem broni Johannem Langeneggerem, szefem sztabu dowództwa Resolute Support. Swoją wiedzą podzielili się z nimi również goście z Afganistanu – generał dywizji S. Abdul Karim Shah Afzali z Ministerstwa Obrony i generał brygady Jawid Bishishty z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych.

W trakcie szkolenia uczestnicy skupią się również na konkretnych stanowiskach, rolach i obowiązkach, które obejmą w Afganistanie. Wszystko to odbywa się w bardzo realistycznie odtworzonym środowisku szkoleniowym i przy wsparciu wysokiej klasy specjalistów.

Szkolenie Resolute Support 18-1, opracowane i prowadzone przez JFTC, przygotowano w ścisłej współpracy z Dowództwem Sił Połączonych z Brunssum (JFCBS) i Dowództwem Operacyjnym Sił Połączonych Bundeswehry. Zastępca szefa sztabu z JFCBS, generał brygady Almantas Leika, odwiedził teren szkolenia podczas jego pierwszego dnia.

materiały nadesłane: Radosława Kubiczek, biuro prasowe JFTC

Reklama