Pierwsze szkolenie w nowym roku w JFTC: 400 żołnierzy i ekspertów

Tomasz Welcz
,

W bydgoskim Centrum Szkolenia Sił Połączonych właśnie rozpoczęło pierwsze szkolenie w tym roku. 24 stycznia generał dywizji Wilhelm Grün, dowódca centrum, przywitał ponad 400 żołnierzy i ekspertów cywilnych, którzy przyjechali do Bydgoszczy, by wziąć udział w kolejnym szkoleniu przygotowanym dla przyszłych członków misji Resolute Support (RS) w Afganistanie.

W najbliższych dniach uczestnicy z 27 krajów NATO i państw partnerskich będą wspólnie pracować na rzecz misji sojuszniczej. Połowa z nich przejdzie końcowe szkolenie przed wyjazdem do służby w Dowództwie Resolute Support, Północnym Dowództwie ds. Szkolenia, Doradztwa i Wsparcia (TAAC-Północ), a także jako członkowie licznych zespołów doradczych. Pozostali wesprą szkolenie swoim doświadczeniem i wiedzą, które często zdobywali bezpośrednio w Afganistanie.

Szkolenie RS, opracowane i zorganizowane przez JFTC, zostało przygotowane w ścisłej współpracy z Dowództwem Sił Połączonych z Brunssum i z Dowództwem Operacyjnym Sił Połączonych Bundeswehry. Składa się z części teoretycznej i praktycznej i ma na celu profesjonalne wyszkolenie uczestników przed ich wyjazdem na misję.

RS17-1_1Generał dywizji Thorsten Poschwatta, zastępca dowódcy z Dowództwa Operacyjnego Sił Połączonych Bundeswehry, który również uczestniczył w oficjalnym otwarciu szkolenia, zwracając się do uczestników podkreślił istotną wartość ćwiczeń przygotowywanych w ten sposób. – Szkolenie Resolute Support 17-1, które przywiodło tutaj przyszły personel Dowództwa RS, Dowództwa TAAC-Północ i wielu zespołów doradczych, to rzadka okazja do wspólnego, a jednocześnie zindywidualizowanego szkolenia obejmującego wszystkie szczeble misji. To także możliwość wzajemnego zrozumienia i stworzenia zespołu – powiedział.

Na ekranach audytorium pojawił się także generał Salvatore Farina z Dowództwa Sił Połączonych  z Brunssum.  – Są z wami specjaliści, którzy przyjechali tu prosto z Afganistanu. Oni przekażą wam wiedzę, doświadczenie i będą służyć radą, abyście jak najlepiej przygotowali się do służby – powiedział, między innymi do uczestników ćwiczeń .

Misja Resolute Support pozostaje priorytetem dla JFTC. Organizując jego kolejną edycję bydgoskie centrum potwierdza swoją kluczową rolę w procesie szkoleń przed wyjazdem na misje. Wysoki stopień profesjonalizmu centrum potwierdził generał Poschwatta:  -Nie wyobrażam sobie lepszego miejsca niż Centrum Szkolenia Sił Połączonych do odbycia tego ambitnego szkolenia. (…) Generale Grün, pan i pański wysoko wykwalifikowany personel cieszycie się  zasłużoną reputacją w zakresie przygotowania i prowadzenia takich szkoleń, gwarantujecie elastyczność, zapewniacie sprzęt teleinformatyczny, który przedstawia rzeczywistość bardzo zbliżoną do tej afgańskiej, ale przede wszystkim wasze serca i umysły koncentrują się na wspólnym celu.

materiał: Radosława Kubiczek, Biuro Prasowe JFTC

Reklama