Pierwsze ciąże z miejskiego in-vitro

Magdalena Jabłońska
,

Program wsparcia finansowego dla par, które nie mogą mieć dzieci działa w Bydgoszczy od kwietnia. Już ponad 50 par zostało zakwalifikowanych do programu. Bydgoski program leczenia niepłodności metodą in-vitro przyniósł już efekt w postaci pierwszych trzech ciąż.

Chętni mieszkańcy naszego miasta mogą zgłaszać się do klinik, które realizują program leczenia niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego. Są to Klinika Zdrówko oraz Gameta-Szpital. Zostały one wybrane w konkursie, by realizować program polityki zdrowotnej. Jego głównymi celami, oprócz wsparcia leczenia niepłodności metodą in-vitro, jest także obniżenie kosztów leczenia niepłodności ponoszonych przez pacjentów, poprawa dostępu do usług medycznych w zakresie leczenia niepłodności dla mieszkańców Bydgoszczy i poprawa trendów demograficznych w mieście. Miasto na ten cel planuje przeznaczyć 2 mln złotych.

Program jest skierowany do mieszkańców Bydgoszczy. Już 57 par zakwalifikowało się do programu i skorzysta z dofinansowania. Do końca czerwca, dzięki programowi uzyskano trzy ciąże.

Zgodnie z treścią programu do udziału w nim mogą zostać zakwalifikowane pary, które spełniają następujące wymogi:

– wiek kobiety mieści się w przedziale 20-43 (wg rocznika urodzenia);

– spełniają ustawowe warunki podjęcia terapii metodą zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego lub innego niż partnerskie, lub przystąpienia do procedury dawstwa zarodka;

– są mieszkańcami Bydgoszczy;

– wyraziły zgodę na samodzielne pokrycie kosztów przechowywania kriokonserwowanych zarodków oraz ich ewentualnych kriotransferów.

Informacje dla par, które chciałyby skorzystać z programu:

Pary spełniające kryteria określone w programie powinny zgłosić się bezpośrednio do wybranej przez siebie kliniki  gdzie czeka ich kwalifikacja pod względem medycznym. Wizyta kwalifikacyjna jest bezpłatna. Zainteresowane pary umówić się powinny na wizytę kwalifikacyjną do programu telefonicznie:

Klinika Zdrówko, tel. 52 375 25 07 (pn-pt, w godzinach 8.00-14.00 i 18.00-20.00)

Gameta-Szpital, tel. 42 645 77 77 (pn-pt, w godzinach 8.00-20.00, sb, w godzinach 8.00-15.00)

Na wizytę kwalifikacyjną należy przynieść posiadaną dokumentację medyczną, w trakcie wizyty lekarz omówi całą procedurę leczenia, odpowie na wszelkie pytania i przekaże dokumentację niezbędną do podjęcia leczenia.

Program obejmuje:

• dofinansowanie w wysokości do 5000 zł do części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa partnerskiego;

• dofinansowanie w wysokości do 5000 zł części klinicznej i biotechnologicznej jednej procedury zapłodnienia pozaustrojowego w ramach dawstwa innego niż partnerskie (z wykorzystaniem żeńskich komórek rozrodczych lub męskich komórek rozrodczych);

• dofinansowanie w wysokości do 2000 zł do części klinicznej jednej procedury dawstwa zarodka (adopcji zarodka) w ramach dawstwa innego niż partnerskie, przy czym do części klinicznej zaliczają się również koszty przechowywania, przetwarzania, dystrybucji i zastosowania zarodka uzyskanego od dawców.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama