Piękny głos z RPA i mistrzowie tradycyjnego bluesa

Magdalena Jabłońska
,

Bonita jest zjawiskowa. Zarówno jako kobieta, jak i – a może zwłaszcza – jako piosenkarka. Występowała z czterokrotnym zdobywcą Grammy – Michaelem Bubble oraz z Kool and the Gang. Niemiecka formacja The Blues Shacks uważana jest za jeden z najlepszych zespołów tradycyjnego bluesa w Europie. Bonita & TBS zagrają na Blues na Świecie Festival 8 czerwca.

The Blues Shacks – mistrzowie klasycznego bluesa

The Blues Shacks to prawdziwi „weterani” bluesa. W tym roku formacja z Saksonii obchodziła będzie w Świeciu 30-lecie istnienia. Jej liderami są bracia Arlt – Andreas i Michael.

Andreas jest założycielem TBS oraz jednym z najważniejszych gitarzystów bluesowych w Europie. Jego nazwisko stało się nawet synonimem „arlt’owskiego stylu gry na gitarze”. Nic dziwnego, że w 2004 roku otrzymał tytuł „Najlepszy Europejski Gitarzysta” na Trophee France Blues.

Michael jest wokalistą zespołu, wirtuozem gry na „najbardziej bluesowym” instrumencie – harmonijce. To, co potrafi z nią zrobić, jest nie do opisania – to trzeba po prostu zobaczyć.

Formacja TBS, wzorując się na klasyce mistrzów spod znaku T-Bone’a Walkera czy Sonny’ego Boy Williamsona, stawia jednak na własny repertuar umocowany w klimatach bluesa z lat 40. i 50. z Chicago i Luizjany.

Koncert „Shack’sów” w Świeciu będzie muzyczna ucztą i to nie tylko dla fanów bluesa. TBS wykorzystuje bowiem bogate instrumentarium. Oprócz gitar i perkusji, grupa korzysta z „harmonijkowego” talentu Michaela Arlta oraz fortepianu i keyboardów.

Bonita – bluesowy głos z RPA

Bonita Niessen-Louw płynnie porusza się między stylami, śpiewając bluesa, standardy jazzowe, a nawet gospel. Urodziła się w w pobliżu Kapsztadu – stolicy Republiki Południowej Afryki. Już w wieku dwunastu lat zaczęła grać na gitarze i komponować własne piosenki. Sześć lat później przeprowadziła się do Niemiec i z tym krajem związała swoją karierę muzyczną.

W Niemczech nagrała między innymi, wraz z chórem gospel, pop-oratorium „Luther – dziesięć przykazań” z muzyką religijną. Miała też okazję występować ze światowymi gwiazdami – Kool & the Gang oraz czterokrotnym laureatem Grammy, Michaelem Bubble. U naszych zachodnich sąsiadów zyskała rozgłos, reprezentując Niemcy podczas finału konkursu Eurowizji w Stambule w 2004 roku.

Co usłyszycie na koncercie?

8 czerwca, The Blues Shacks zaprezentują szesnasty album zespołu, zrealizowany z udziałem Bonity. Program płyty wypełniły premierowe utwory zespołu oraz wplecione w „rozkład jazdy” standardy takie jak: „Turn The Lamps Down Low” legendarnej spółki Leiber – Stoller, „You’re Driving Me Crazy” H.B.Barnuma, czy „I’ll Be There” Bobby’ego Darina (utwór najbardziej znany z wykonania Jackson 5).

Dysponująca rozległymi możliwościami Bonita uzupełniła brzmienie formacji własnym sposobem interpretacji nadając niektórym utworom przebojowości (np. „Love Ain’t Never Hurt Nobody”), subtelnego posmaku r’n’b („You Keep Me Hanging On”) i soulu („I’ll Be There”), inne z kolei wzbogacając kobiecym bluesowo-rockowym pazurem („Satisfy My Soul”).

Prawdziwą galopadę boogie znajdziecie w utworach „This Little Girl’s Gone Rockin'” i „I’m Lonesome”, klasyczny bluesowy rytm podczas „Sure Cure For The Blues”, a posmak swingu w „Be Cool”.

Wspólny album Bonity i The Blues Shacks to porcja wyśmienitej muzyki doskonale trafiającej w gusta miłośników współczesnego elektrycznego bluesa. Dużo przestrzennej melodyki, świetne solówki, wyrazisty rytm, genialna harmonijka i charyzmatyczny kobiecy wokal.

materiały nadesłane: Agnieszka Puza, Blues na Świecie

Reklama