Peron wiedeński na ukończeniu

Magdalena Jabłońska
,

Przy ulicy Focha dobiegają końca prace remontowe związane z budową peronu wiedeńskiego. Przy placu Teatralnym kierowcy mogą już przejeżdżać przez wyniesioną jezdnię. Od czwartku zatrzymują się tam ponownie tramwaje. Warto w tym miejscu zachować większą ostrożność.

Przystanek wiedeński ma za zadanie ułatwić pasażerom wsiadanie do tramwajów, szczególnie osobom starszym i z niepełnosprawnościami. Poziom wyniesionej jezdni (wyspy) jest prawie taki sam jak poziom podłogi w tramwaju. Takie rozwiązanie przystanku przede wszystkim wymusza zredukowanie prędkości przez kierowców, którzy chcą przejechać przez obszar przystanku. Uniemożliwia też zmianę pasa ruchu.

Prowadzone są jeszcze prace przy spoinowaniu krawężników peronowych, oznakowaniu poziomym. Na chodniku rozpoczęto układanie nawierzchni z kostki betonowej. W międzyczasie, ustawiona zostanie wiata przystankowa, a także zamontowana tablica informacyjna. Zakończenie prac planowane jest jeszcze w tym miesiącu. Inwestycja pochłonęła pół miliona złotych. Będzie objęta długą, 7-letnią gwarancją.

W kolejnym etapie planowane jest również dobudowanie na placu Teatralnym ścieżek rowerowych i przystosowanie sygnalizacji świetlnej do ruchu rowerowego na osi Stare Miasto-Gdańska. Ta część prac będzie realizowana wraz z budową dróg rowerowych wzdłuż ul. Focha i Kruszwickiej. Jeszcze w tym roku powinien zostać wyłoniony wykonawca tego zadania.

Uwaga!

Podwyższony fragment ulicy Focha nadal pozostaje jezdnią. W czasie oczekiwania na tramwaj, pasażerowie mają obowiązek przebywania na chodniku, pod lub w otoczeniu wiaty. Natomiast, gdy na przystanek wjedzie tramwaj, kierowcy mają zakaz wjazdu na wzniesienie.

zdjęcia: Olga Perczyńska

Reklama