Park Witosa do rewitalizacji

Marek Tomaszewski
,

Podpisana została umowa na pierwszy etap rewitalizacji parku Ludowego im. Wincentego Witosa. Zadanie kosztować będzie 8 milionów złotych. Zaczynają się prace nad projektem, w przyszłym roku ruszą roboty budowlane.

Pierwszy etap rewitalizacji obejmie obszar o powierzchni 4,1 ha – bez części z kortami tenisowymi, nowym placem zabaw oraz przeznaczonej do wyburzenia muszli koncertowej (na tę część przygotowane zostanie oddzielne opracowanie).

Za przygotowanie projektu i realizację prac budowlanych odpowiadać będzie konsorcjum stworzone przez spółkę Park-M. Jego oferta okazała się najkorzystniejsza w przetargu. Wykonawca zrealizuje inwestycję za kwotę 8,2 mln zł, zadeklarował też 6-letni okres gwarancji.

Niezbędnym projektem i pozwoleniem wykonawca powinien dysponować w pierwszym kwartale 2018 roku. Prace budowlane zakończą się w przyszłym roku, natomiast nowe nasadzenia i trawniki zostaną wykonane wiosną 2019 roku.

Zgodnie z opracowaną koncepcją park czeka wiele zmian. Istniejący nasyp w części północnej ma zamienić się w niewielką górkę saneczkową. W części wschodniej powstanie plac do kalisteniki. Wyremontowane zostaną wszystkie alejki. Część z nich będzie wykonana z nawierzchni mineralnych.  Wytyczona zostanie na nich trasa do biegania oraz ścieżka zdrowia.

Lepiej wyeksponowane zostaną znajdujące się w parku pomniki, w tym popiersie patrona, Wincentego Witosa. Nowością ma być fotoplastykon pozwalający zapoznać się z historią tego miejsca. We wschodniej części urządzony ma być mniejszy plac zabaw.

Zaplanowano montaż zupełnie nowego oświetlenia. Poza tym zainstalowane zostaną kamery miejskiego monitoringu. Ustawione zostaną też nowe kosze na śmieci i psie zestawy ułatwiające dbanie o czystość właścicielom czworonogów. W parku staną też stojaki na rowery, altana, ławki i tablice informacyjne.

Przewidziano również kompleksową rewaloryzację zieleni. Dosadzonych zostanie około 20 nowych drzew. Kolejne stanowiska zostaną też obsadzone kwitnącymi krzewami, żywopłotami oraz roślinami okrywowymi. Zaaranżowana ma być także łąka kwiatowa. Odnowione będą trawniki. Poza tym zaplanowano wykonanie innych elementów istotnych z punktu widzenia ochrony przyrody takich jak budki lęgowe, karmnik i poidełka dla ptaków, skrzynki dla nietoperzy.

Na realizację projektu planowane jest pozyskanie dofinansowania unijnego  ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT).

Reklama