Park im. W. Witosa i Gdańska 5 zmienią oblicze

Wiktoria Raczyńska
,

Ogłoszone zostały przetargi związane z rewaloryzacją Parku im W. Witosa oraz adaptacją kamienicy przy ul. Gdańskiej 5 na Bydgoskie Centrum Wolontariatu i Organizacji Pozarządowych. Park Witosa stanie się kolejną zieloną wizytówką Bydgoszczy, a zabytkowa kamienica przy Gdańskiej 5 zamieni się w przestrzeń dla wolontariuszy.

Rozpoczyna się pierwszy etap rewitalizacji Parku Ludowego im. W. Witosa. Długo kwitnące krzewy, place zabaw i ćwiczeń oraz saneczkowa górka to tylko część atrakcji jakie w tym miejscu będą czekać na bydgoszczan.

Po udanej rewitalizacji Parku Kochanowskiego, który stał się obok Wyspy Młyńskiej jednym z ulubionych terenów rekreacyjnych w centrum miasta metamorfozę przejdzie Park im W. Witosa. Ogłoszony został już przetarg w trybie „zaprojektuj i wybuduj” na przygotowanie dokumentacji i prace budowlane. Niezbędnym projektem i pozwoleniem wykonawca powinien dysponować w pierwszym kwartale przyszłego roku. Prace budowlane zakończą się w przyszłym roku, natomiast nowe nasadzenia i trawniki będą wykonane wiosną 2019 roku. Dla inwestycji wcześniej opracowana została szczegółowa koncepcja zmian.

Pierwszy etap rewitalizacji obejmuje obszar o powierzchni 4,1 ha – bez części z kortami tenisowymi, nowym placem zabaw oraz przeznaczonej do wyburzenia muszli koncertowej.  Rewitalizacja tej części będzie przedmiotem osobnego opracowania. Rewaloryzacja parku ma polegać przede wszystkim na poprawie jego funkcjonalności i podniesieniu standardu istniejącej oferty dla turystów, mieszkańców miasta Bydgoszcz oraz regionu poprzez utworzenie miejsc integracji i rekreacji lokalnej społeczności. Odnowiona przestrzeń ma zachęcać do spędzania w niej wolnego czasu.

Zgodnie z opracowaną koncepcją park czeka wiele zmian. Istniejący nasyp w części północnej ma zamienić się w niewielką górkę saneczkową. W części wschodniej powstanie plac do coraz modniejszej kalisteniki. Wyremontowane zostaną wszystkie alejki. Część z nich będzie wykonana z nawierzchni mineralnych.  Wytyczona zostanie na nich trasa do biegania oraz ścieżka zdrowia. Lepiej wyeksponowane zostaną znajdujące się w parku pomniki, w tym popiersie patrona, W. Witosa. Nowością ma być fotoplastykon pozwalający zapoznać się z historią tego miejsca. We wschodniej części urządzony ma być mniejszy plac zabaw. Park stanie się tez miejscem bezpieczniejszym po zmroku. Zaplanowano montaż zupełnie nowego oświetlenia. Poza tym zainstalowane zostaną kamery miejskiego monitoringu. Ustawione zostaną też nowe kosze na śmieci i psie zestawy ułatwiające dbanie o czystość właścicielom czworonogów. W parku staną też stojaki na rowery, altana, ławki i tablice informacyjne.

Przewidziano również kompleksową rewaloryzację zieleni. Dosadzonych zostanie około 20 nowych drzew. Kolejne stanowiska zostaną też obsadzone kwitnącymi krzewami, żywopłotami oraz roślinami okrywowymi. Zaaranżowana ma być także łąka kwiatowa. Odnowione będą trawniki. Poza tym zaplanowano wykonanie innych elementów istotnych z punktu widzenia ochrony przyrody takich jak budki lęgowe, karmnik i poidełka dla ptaków, skrzynki dla nietoperzy.

Szacowany koszt zadania to około 5 mln zł. W tegorocznym budżecie miasta na ten cel zarezerwowano 1,5 mln zł. Na ten projekt planowane jest pozyskanie dofinansowania unijnego  ze Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

Zabytkowa kamienica przy ul. Gdańskiej 5 będzie siedzibą Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu. Ogłoszony został przetarg na przebudowę obiektu i  adaptację pomieszczeń.

Siedziba Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu będzie pełnić funkcję lokalu użyteczności publicznej służącego aktywizacji i integracji przedstawicieli różnych środowisk – aktywistów, seniorów, niepełnosprawnych, dzieci i młodzieży i innych. Umożliwi organizację wydarzeń o charakterze kulturalnym (przedstawienia, wystawy, wernisaże), naukowym (konferencje, panele dyskusyjne, warsztaty) oraz stworzy miejsce dla prowadzenia działalności przez fundacje i stowarzyszenia nieposiadające własnych siedzib (sala pracy, sala coworkingowa, sala konferencyjna oraz sala warsztatowa). Oprócz przestrzeni udostępnianej przedstawicielom organizacji pozarządowych, funkcjonować będą też pomieszczenia dla osób zajmujących  się obsługą centrum. Na parterze zlokalizowana będzie kawiarenka z wydzieloną przestrzenią zabaw dla dzieci oraz strefą seniora.

Lokal zostanie w całości przystosowany  do potrzeb osób niepełnosprawnych. Projektowana winda zapewni swobodny dostęp do kondygnacji I piętra. Również toalety będą przebudowywane pod kątem osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. W ramach projektu modernizowane będą instalacje wewnętrzne (m.in. elektryczna, wentylacyjna, sanitarne, centralnego ogrzewania).

Budynek przy ul. Gdańskiej 5, nazywany Kamienicą Menztla wzniesiony został w roku 1853, a gruntowanie przebudowany w roku 1909. Liczy 5 kondygnacji. Przez wiele lat funkcjonowała w niej księgarnia „Współczesna”. Forma architektoniczna budynku nie ulegnie zmianie.

Ogłoszony został już przetarg na wybór wykonawcy prac budowlanych. Planowany termin zakończenia robót  to przełom grudnia i stycznia. Następnie obiekt zostanie jeszcze wyposażony w niezbędny sprzęt. Otwarcie centrum planowane jest wiosną przyszłego roku.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama