Pamięci Andrzeja Przybielskiego

Tomasz Welcz
,

5 listopada w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy odbędzie się koncertowa premiera albumu dedykowanego pamięci Andrzeja Przybielskiego, znakomitego bydgoskiego muzyka jazzowego, wybitnego trębacza.

– Cieszę, że do tego przedsięwzięcia doszło i mogliśmy je wspólnie tworzyć w miejscu, w którym żył Andrzej Przybielski – mówi trębacz Maciej Fortuna, inicjator tego projektu. – Cała idea wzięła się w zasadzie stąd, że jako trębacz poczułem wielką pustkę po jego odejściu, wielką pustkę w postawach osób, które są bezkompromisowe i prawdziwe.

W stworzeniu albumu „Tribute to Andrzej Przebielski” wzięło udział sześciu wybitnych trębaczy: Wojciech Jachna, Piotr Schmidt, Marcin Gawdzis, Maurycy Wójciński, Tomasz Kudyk i Maciej Fortuna oraz sekcja rytmiczna, której członkowie współpracowali z Andrzejem Przybielskim: Grzegorz Nadolny, Grzegorz Daroń i Jakub Kujawa.

– To dość odważne przedsięwzięcie – sześć trąbek i sekcja rytmiczna – trochę się obawiałem, co z tego wyjdzie. Ale powstała piękna rzecz, zachowany został duch Andrzeja. Była to sesja w pełni improwizowana, gdzie wartością jest tworzenie muzyki z niczego, tworzenie muzyki tu i teraz – mówi perkusista Grzegorz Daroń.

PrintWszystkie utwory zostały zaaranżowane na nonet jazzowy. Na płycie znajdą się kompozycje związane zarówno z początkami drogi artystycznej Andrzeja Przybielskiego, jak i opracowania jego późniejszych utworów, m.in. „Motyw Afro”, „W Arce”, „Afro Blues”, „Hey Jack”.

– Na pierwszym krążku są utwory nagrane w stylistyce, w jakiej Andrzej tworzył, oddające jego ducha – dodaje Maciej Fortuna.

Album zawiera ponadto zapis rozmowy przeprowadzonej z Andrzejem Przybielskim w bydgoskim klubie Mózg.

Płyty, niestety, nie będzie można kupić, dostępna będzie na powstającej stronie internetowej andrzejprzybielski.com. – Strona ma stanowić archiwum dotyczące Andrzeja, znajdą się na niej wszelkie informacje o koncertach, działaniach artystycznych, wydawnictwach, chcemy także opublikować nuty, bo mało kto wie, że Andrzej także sam pisał utwory – mówi Maciej Fortuna.

Wszelkie informacje na temat artysty można przesyłać pod adresem: sekretariat@jazzpoznan.pl. W planach jest przygotowanie drugiego albumu dedykowanego Andrzejowi Przybielskiemu.

Premiera albumu „Tribute to Andrzej Przybielski”, Miejskie Centrum Kultury, sobota, 5 listopada, godz. 19, Wstęp wolny, zaproszenia do odbioru w kasie MCK.

zdjęcie Andrzeja Przybielskiego –  fot.: Marek Hofman

Reklama