Oskar za Kolberga

Wiktoria Raczyńska
,

Już w poniedziałek, 23 czerwca, Filharmonia Pomorska zaprasza na niezwykły koncert podsumowujący projekt OSCAR za Kolberga. W jego ramach filharmonicy zrealizowali warsztaty tańca dla nauczycieli oraz 100 koncertów edukacyjnych w całym województwie. Przed nami finał konkursu dla dzieci i młodzieży. Na laureatów czekają wspaniałe nagrody: notebooki, tablety, kamery video, DVD oraz coś ze sztuki – statuetki ceramiczne wykonane przez artystkę Adrianę Witucką. To wszystko w Roku Kolberga.

Poniedziałkowy koncert finałowy, realizowany w ramach programu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Kolberg 2014 – Promesa”, dedykowany jest każdemu: dziecku jak również dorosłemu. Będzie można zobaczyć barwne multimedialne widowisko taneczno-muzyczne, łączące tradycję z nowoczesnością. Złożą się na niego zarówno elementy folkloru rekonstruowanego (piosenki, przyśpiewki, muzyka instrumentalna, tańce) w wykonaniu zespołów ludowych, jak i nowoczesne prezentacje taneczne i muzyczne inspirowane folklorem tradycyjnym.

Nie zabraknie też kompozycji Oskara Kolberga, polskiego etnografa, folklorysty i kompozytora, którego 200. rocznicę urodzin obchodzimy w roku bieżącym.

Na estradzie sali koncertowej wystąpią Orkiestra Kameralna Filharmonii Pomorskiej Capella Bydgostiensis, Orkiestra Wojskowa z Torunia, Zespół Pieśni i Tańca Ziemia Bydgoska, Zespół Pieśni i Tańca Płomienie z MDK nr 4, Kapela OldNova, Teatr Tańca GEST z WOKiS, Zespół Swojacy z Baruchowa, Katarzyna Nowaczewska-Manthey – fortepian, Beata Bobińska – sopran.

W programie, m.in., utwory Kilara – „Orawa”, Moniuszki – mazur z opery „Straszny Dwór”, Oskara Kolberga – mazurki, Mikołaja Kleofasa Ogińskiego – polonez „Pożegnanie Ojczyzny”, tańce narodowe: polonez, mazur, kujawiak, oberek i krakowiak, tańce ludowe z terenów Kujaw, Łowicza, Lublina, Przeworska, górali żywieckich, piosenki i przyśpiewki, m.in., „Oj Tobie”, „Karczmareczka”, „Oj chmielu, chmielu”.

Koncert odbędzie się w Filharmonii Pomorskiej, początek o godz. 17.00. Bilety w sprzedaży, tel. 52 321 02 34.

Materiały prasowe Beata Bobińska.

Reklama