Oryginalna choinka w prezencie od ProNatury

Wiktoria Raczyńska
,

Na osiedlu Błonie stoi już ponadczterometrowa ekochoinka z butelek PET od ProNatury. Tłumy dzieci pojawiły się w piątek na skwerze im. Dunarowskiego (przy placu zabaw, za targowiskiem), aby wspólnie ją oświetlić wszystkimi kolorami tęczy. A to dopiero początek działań związanych z wykorzystaniem odpadów do celów artystycznych na terenie miasta – zapowiada plastyk miejski.

Ta niezwykła ekochoinka wysoka na ponad cztery metry, o średnicy podstawy wynoszącej blisko trzy metry intryguje mieszkańców od piątku. Zbudowano ją z prawie 1000 butelek PET i ozdobiono energooszczędnymi lampkami LED. Tak na Błoniu zainaugurowano sezon świąteczny. Bez wątpienia najefektowniej prezentuje się o zmroku, ponieważ świeci się intensywnie w wielu kolorach. Ludzie podchodzą i zaintrygowani ją dotykają robiąc sobie przy okazji zdjęcia.

Inicjatorem akcji jest spółka ProNatura, która od stycznia przyszłego roku odbierać będzie odpady również z osiedla Błonie. ProNatura współpracowała przy realizacji tej niecodziennej inicjatywy z Radą Osiedla Błonie oraz Sławkiem Piotrowskim, znanym, m.in., z organizacji „Wielkiego Wyścigu Butelkowego” odbywającego się podczas „Steru na Bydgoszcz” i propagowania noszenia odblasków.

– Czy wszystkie dzieci mają już przygotowane buty na Mikołaja? – pytał zgromadzonych w czerwonych czapeczkach przedszkolaków Piotr Kurek z ProNatury.

– Ta choinka jest dowodem tego, że spółka ProNatura dba o ekologię. Spalarnia odpadów to taki obiekt, który to wszystko, co wyrzucamy do śmietnika przerabia na energię cieplną. Można mieć choinkę, która jest ekologiczna, nie trzeba wycinać drzewek w lesie, a jak widać taka też jest piękna i rozświetlona – tłumaczył językiem dzieci zgromadzonym przedszkolakom prezes spółki ProNatura, Konrad Mikołajski. – Ponadto – te słowa skierował już do dorosłych mieszkańców osiedla – spółka ProNatura wygrała przetarg na obsługę Błonia i to jest takie podziękowanie i prośba, abyście nas tutaj na osiedlu dobrze przyjęli. My, ze swojej strony, zrobimy wszystko, żeby ta współpraca układała się pomyślnie – zapewniał.

– Pomysł postawienia tej choinki zrodził się w ProNaturze, u Piotra Kurka i Sławka Piotrowskiego, ale równie ważni są nasi sponsorzy, czyli pan Bogdan i jego żona, bez których ta choinka tak pięknie by się nie paliła – dziękowała Grażyna Kufel z Rady Osiedla Błonie.

– Patrząc na tę choinkę nigdy bym nie powiedział, że jest zrobiona z odpadów. Za chwilę nam zaświeci i powstanie obiekt wręcz artystyczny. Idąc za tą ideą odbyło się już spotkanie na UTP na wydziale architektury, gdzie funkcjonuje pracownia zajmująca się tworzeniem ciekawych rzeczy z odpadów. Zaplanowaliśmy na nim szereg działań artystycznych, plastycznych na terenie miasta, aby jeszcze skuteczniej wykorzystać wspólne siły spółki, urzędu miasta i uczelni. Ta choinka jest dopiero początkiem tych działań. Z niecierpliwością czekam na oświetlenie jej – mówił plastyk miejski, Marek Iwiński.

– Gratuluję pomysłu i pokazania, jak można z odpadów zrobić coś nowego. Często mówimy o recyklingu odpadów do innych celów, ale czasami trudno nam to sobie wyobrazić, a ta choinka właśnie nam w tym pomaga – przyznał dyrektor z biura zarządzania gospodarką i odpadami komunalnymi Urzędu Miasta Bydgoszczy, Adam Musiała. – Spółka ProNatura od stycznia będzie z osiedla Błonie odbierać odpady. Miejmy nadzieję, że to logo będzie się kojarzyć tylko z czystością i porządkiem.

– Bardzo się cieszę, że mogę uczestniczyć w kolejnym tak nietypowym projekcie – przyznał podekscytowany Sławomir Piotrowski. – Również mam nadzieję, że to będzie dopiero początek. To jest tylko przykład tego, co faktycznie możemy zrobić z butelek. A okazuje się właśnie, że możemy zbudować nie tylko choinkę, ale samochód, łodzie (jak na „Sterze na Bydgoszcz”), bo wszystko zaczyna się i kończy w naszej wyobraźni, w głowie. Namawiam, abyście też użyli swojej wyobraźni i pomyśleli, co jeszcze można zrobić z tych materiałów, żeby dać im drugie życie.

Nieformalna grupa „Sławek & Przyjaciele” przygotowała dla dzieci zgromadzonych przy choince odblaski. Były też kubki, ołówki, breloczki – każde dziecko opuściło skwer z drobnym upominkiem od ProNatury.

Reklama