Operowe spojrzenie na młodość

Wiktoria Raczyńska
,

Ruggiero Leoncavallo i Giacomo Puccini, jednocześnie i niezależnie od siebie, zainteresowali się autobiograficzną powieścią Sceny z życia cyganerii Henry’ego Murgera. Szybszy okazał się . Zaproszeni przez niego libreciści w książce znaleźli temat idealny: miłość od pierwszego wejrzenia, namiętność, łzy wylane w milczeniu, wirtuozowskie przeplatanie beztroski z tragedią.

„Cyganeria” Pucciniego miała prapremierę w 1896 roku. Od 123 lat utrzymuje się w żelaznym repertuarze teatrów operowych i pozostaje jednym z najczęściej wystawianych tytułów. Opera Nova w tym tygodniu zaprasza na trzy przedstawienia tej opery: w piątek i sobotę, 24 i 25 maja, o godzinie 19.00 oraz w niedzielę, 26 maja o godzinie 18.00.

Aktualna realizacja powstała w 2011 roku, wyreżyserowana przez Macieja Prusa i pod muzycznym kierownictwem Andrzeja Knapa, który stanie za pulpitem dyrygenckim podczas najbliższych przedstawień. Szykują się dwa debiuty: po raz pierwszy na scenie Julia Pruszak wcieli się w hafciarkę Mimi, a Łukasz Załęski po raz pierwszy wystąpi w Operze Nova jako Rodolfo (24 i 26 maja). W sobotę role te zaśpiewają Pavlo Tolstoy i Victoria Vatutina.

W obsadach spektakli, jako przyjaciele z artystycznej cyganerii: malarz Marcello – Sławomir Kowalewski i Arkadiusz Anyszka, muzyk Schaunard – Dominik Sierzputowski i Bartłomiej Kłos, filozof Colline – Janusz Żak. W partii Musetty wystąpią: Marta Ustyniak-Babińska i Krystyna Nowak. Jako Benoit, właściciel kamienicy: Łukasz Jakubczak, a jako niefortunny wielbiciel Musetty, radca Alcindoro: Jacek Greszta.

materiały nadesłane: Opera Nova w Bydgoszczy

zdjęcie: Marek Chełminiak

Reklama