One Billion Rising ponownie w Bydgoszczy

Wiktoria Raczyńska
,

One Billion Rising to akcja przeciwko wszelkim formom przemocy wobec kobiet i dziewcząt. Jest organizowana od 2013 roku na całym świecie 14 lutego – w Walentynki. Pierwszego roku tańczono w ponad 200 krajach i 30 miejscowościach w Polsce, (w tym w Bydgoszczy) a w 2017 roku tańczyć będą już w 70 miejscowościach w naszym kraju.

Wspólnym mianownikiem akcji jest taniec, bo tańcząc – tłumaczą organizatorzy – rządzimy swoim ciałem, a wspólny taniec wyzwala energię.

Za każdym razem organizatorzy poruszają trudny, zamieciony pod dywan problem związany z przemocą wobec kobiet i/lub dziewcząt. W 2017 roku wspólną akcją będą nagłaśniać problem gwałtu na randce.

Jednocześnie wszystkie angażujące się miejscowości podczas akcji wyrażą swoje poparcie dla Aleksandry z Elbląga, zgwałconej przez ratowników medycznych i od czterech lat dochodzącej swoich praw.

One Billion Rising w Bydgoszczy wspierają: wiceprezydent Bydgoszczy – Anna Mackiewicz, szkoła tańca Danceby, fundacja „Wyjść z cienia”, WenDo Bydgoszcz, Komenda Miejska Policji w Bydgoszczy.

Dlaczego poruszamy temat gwałtu na randce?

Choć z badań amerykańskich i europejskich wynika, że gwałt na randce jest poważnym problemem społecznym „w Polsce praktycznie nie słyszymy o problemie przemocy w związkach nastolatków, o gwałtach na randce, molestowaniu seksualnym dziewcząt; może się on wydawać społecznie nikły w porównaniu z bezkresem przemocy, do jakiej dochodzi w związkach osób dorosłych. Tymczasem statystyki biją na alarm. Przemoc w związkach nastolatków jest podobnie nasilona, jak to, co dzieje się w relacjach dorosłych. (A. Czapczyńska, Niebieska Linia 5/2009).

W Polsce nikt także regularnie nie monitoruje problemu przemocy i przemocy seksualnej wobec dziewcząt, co nie znaczy, że problem nie istnieje. „Gwałt na randce” – termin powszechnie znany i opisany w Stanach Zjednoczonych i krajach Unii Europejskiej nie jest praktycznie używany w Polsce. Jest objęty takim samym, jeśli nie większym tabu, jak termin „gwałt małżeński”.

Statystyki

  • Ofiarami większości gwałtów i przemocy seksualnej są osoby młode pomiędzy 16. a 24. rokiem życia, kobiety w tej grupie wiekowej są cztery razy bardziej narażone na gwałt na randce niż jakiejkolwiek inne.
  • Badania The Centers for Disease Control and Prevention (CDC) w USA pokazały, że 80 procent ofiar kobiet doświadczyło gwałtu na randce przed ukończeniem 25 lat, a prawie połowa doświadczyła gwałtu przed ukończeniem 18 roku życia.
  • 42 procent kobiet, które doświadczyło gwałtu na randce nikomu o tym nie powiedziało, nigdzie nie zgłosiło.
  • 84 procent kobiet, które zostały zgwałcone, znało sprawców.
  • 84 procent mężczyzn, którzy dopuścili się gwałtu na randce, nie definiowało tego zdarzenia jako gwałt.

(dane pochodzą z badań przeprowadzonych w USA)

Polska

W Polsce, według oficjalnych danych Policji, w 2014 r. stwierdzono 1254 przestępstwa zgwałcenia. (Brak danych z 2015 i 2016 roku na stronie Policji). W województwie kujawsko-pomorskim w 2016 roku stwierdzono 74 przestępstwa zgwałcenia. Nie wiemy, ile z nich zostało miało miejsce podczas randki.

Z badań prowadzonych w 2015 roku przez Fundację na rzecz Równości i Emancypacji STER wynika, że:

  • 87 procent respondentek spotkało się w swoim życiu z jakąś formą molestowania seksualnego,
  • 37 procent uczestniczyło w aktywności seksualnej wbrew swojej woli,
  • 23 procent doświadczyło próby gwałtu, a 22 procent gwałtu.

W większości wypadków sprawcą była osoba bliska: obecny (22 procent) lub były partner (63 procent), a do zdarzenia doszło w mieszkaniu (55 procent).

14 lutego o godzinie 17.00  akcja przeciwko przemocy wobec kobiet One Billion Rising odbędzie się przy ul. Mostowej.

Reklama