„Okiem historyka sztuki” w BCS

Wiktoria Raczyńska
,

Bydgoskie Centrum Sztuki zaprasza na cykl otwartych wykładów „Okiem historyka sztuki”, który rozpocznie się w czwartek, 29 listopada, o godzinie 17.00 prelekcją Małgorzaty Baki „Tradycje ludowe we współczesnej sztuce Afryki Subsaharyjskiej.”

Małgorzata Baka uważa, że kojarzenie sztuki afrykańskiej z tradycyjnymi maskami czy rzeźbami kultowymi, znanymi z twórczości artystów awangardowych początku XX wieku, przysłania bogatą paletę zjawisk współczesnych, które poruszają niezwykle trudne i ważne tematy, takie jak władza, kolonializm, demokracja i polityka, dyskryminacja rasowa, konsumpcjonizm i ekologia, problem HIV, równość płciowa, przemoc wobec kobiet. Artyści afrykańscy odwołują się także do tradycji, związków etnicznych, historii, świadomości podziałów społecznych, statusu rodziny, religii czy obecności sztuki w przestrzeni miejskiej i budowaniu za jej pośrednictwem więzi w społecznościach lokalnych.

Małgorzata Baka – doktorantka w dziedzinie nauk o sztuce, w Zakładzie Muzealnictwa. Realizuje pracę doktorską pt. „Polskie kolekcjonerstwo afrykanistyczne po II wojnie światowej”, pisaną pod kierunkiem dr. hab. Tomasza F. de Rosseta, prof. UMK. Stypendystka Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w programie „Aktywność obywatelska” (2015) za projekt „Afryka/Sztuka społecznie zaangażowana”.

Wstęp na wykłady jest bezpłatny.

Kolejne wykłady z cyklu „Okiem historyka sztuki”:

  • Land art. Gdy sztuki nie da się kupić. (Natalia Pichłacz – 11 grudnia, godzina 17.00)
  • Rzeźbiarski portret kobiecości – Alina Szapocznikow i Barbara Falender, (Paulina Matyniak – styczeń, data wkrótce)
  • Sztuka kochania we współczesnym malarstwie indyjskim. (Ewelina Bednarz-Doiczmanowa – 21 lutego, godzina 17.00)
  • Między słowem a obrazem – świat oczami a spod pióra Stanisława Wyspiańskiego (Daria Jagiełło – 25 kwietnia, godzina 17.00)

materiały nadesłane: Natalia Pichłacz, Bydgoskie Centrum Sztuki

Reklama