Ogłoszony został przetarg na rewitalizację młynów Rothera

Marek Tomaszewski
,

Pierwszy etap prac związany z renowacją ścian i stolarką młynów Rothera powinien zakończyć się jesienią przyszłego roku. W zabytkowym spichrzu zbożowym powstanie park kultury, w którym znajdą się przestrzenie wystawiennicze.

W pierwszej kolejności będą prowadzone prace przy renowacji ścian zewnętrznych oraz stolarce okiennej i drzwiowej. W ogłoszonym przetargu na prace budowlane brane pod uwagę będą cena, długość gwarancji oraz doświadczenie osoby mającej pełnić funkcję kierownika budowy.

Na realizację projektu „Park kultury” miasto uzyskało 15 milionów złotych unijnego dofinansowania. Zakłada on prace budowlano-konserwatorskie i adaptacyjne w spichrzu zbożowym wraz z zakupem niezbędnego do prowadzenia działalności kulturalno-edukacyjnej sprzętu i wyposażenia. Jedna ze stref ma obejmować „Ogrody Wody. Stany Skupienia”. Zaplanowano też w obiekcie przestrzeń wielofunkcyjną z możliwością wydzielenia mniejszych powierzchni na organizację biura festiwalowego, wystaw czasowych, warsztatów, konferencji, pokazów oraz sale audiowizualne i strefę przeznaczoną na wystawy czasowe. W budynku wydzielona zostanie też miejsce na restaurację.

Do końca 2020 roku zakończą się natomiast prace w spichrzu mącznym, który może zostać wykorzystany do realizacji innych projektów.

csm_wizualizacja_tarasy_4_99bf56a18dProjekt budowlany, na podstawie którego zlecone zostały wszystkie  prace, został opracowany w ubiegłym roku. Zakłada on rewitalizację całego kompleksu dawnego młyna wraz z zagospodarowaniem otoczenia. Na terenie działki projektuje się duży taras pomiędzy skrzydłami obu spichrzy. Na taras prowadzić mają reprezentacyjne schody z elementami zieleni oraz małej architektury, która może być traktowana jako siedziska, miejsca wypoczynku, przestrzeń rekreacyjna, itp. Ich istotnym elementem mają być niecki i fontanny  wypełnione wodą. Taras będzie dostępny dla osób niepełnosprawnych. Na tarasie projektuje się odbudowanie budynku kotłowni, który może pełnić funkcję kawiarni. Pod tarasem znajdować się będą ogólnodostępne toalety oraz parking. Budynek łazienek usytuowany zostanie nad brzegiem rzeki Brdy, za północnym szczytem spichlerza zbożowego (północnego) poddany zostanie również rewitalizacji z przeznaczeniem na kasy i poczekalnię dla obsługi tramwaju wodnego.

W tym roku zakończyły się częściowe prace konserwatorsko-budowlane w spichrzu zbożowym. Polegały one na restauracji konstrukcji oraz wymianie poszycia i pokrycia dachu, restauracji ścian zewnętrznych, łącznie z ich wzmocnieniem poprzez budowę drewnianej konstrukcji wewnętrznej ściany szkieletowej. Kosztowały prawie 3 mln zł. Wcześniej zrealizowano natomiast prace porządkowe i zabezpieczające.

Reklama