Od września powalczymy o Rowerową Stolicę Polski

Magdalena Jabłońska
,

Nasze miasto jest inicjatorem i organizatorem ogólnopolskiej rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. I edycja imprezy wystartuje wraz z początkiem września – od tego dnia każdy przejechany kilometr przybliży Bydgoszcz do zdobycia tytułu Rowerowej Stolicy Polski. Gotowa jest też aplikacja mobilna niezbędna do wzięcia udziału w zabawie.

Ogólnopolską rowerową rywalizację dla polskich miast stworzono na wzór Europejskiej Rywalizacji Rowerowej, którą od 2017 roku organizowało włoskie miasto Bolonia. Do naszej akcji przystąpiło 21 samorządów z całego kraju, m. in. Białystok, Olsztyn, Gorzów Wielkopolski czy Suwałki. Bydgoszcz w rywalizacji bierze udział jako Metropolia Bydgoszcz, a do wspólnej zabawy zaprasza wszystkich mieszkańców zrzeszonych w stowarzyszeniu gmin. Na koniec września wybrana zostanie najbardziej rowerowa gmina naszej metropolii. Co ważne, nasza rywalizacja nie ma granic – zbierać kilometry dla swojego miasta można jeżdżąc na rowerze gdziekolwiek na świecie.

O co rywalizujemy?

Miasta biorące udział w rywalizacji będą walczyć o puchar Rowerowej Stolicy Polski. Puchar ma charakter przechodni, co oznacza, że zwycięskie miasto otrzyma go tylko na rok. Dopiero w przypadku wygranej trzy razy z rzędu miasto otrzyma statuetkę na stałe.

Rywalizacja ruszy 1 września 2019 roku i zakończy się 30 września. To właśnie wtedy każdy przejechany kilometr z włączoną aplikacją, będzie się liczył w rywalizacji miast. Każdego dnia można zbierać kilometry jadąc do pracy lub szkoły. Można także zorganizować grupowe przejazy do atrakcyjnych miejsc w okolicy. Rowerzyści szczególnie upodobali sobie Myślęcinek, w którym rowerowa przejażdżka odbywa się wśród zieleni i z dala od miejskiego zgiełku. Równie przyjemna może okazać się przejażdżka wzdłuż Starego Kanału Bydgoskiego. Dla nieposiadających dwóch kółek przypomnienie – kręcić kilometry można także na miejskich rowerach. System BRA oferuje 55 stacji ulokowanych w różnych częściach miasta, a do dyspozycji mieszkańców oddano 590 rowerów.

Nagrody dla najbardziej aktywnych

Uczestnicy rywalizacji mogą liczyć na atrakcyjne nagrody. Trzy rowerzystki i trzech rowerzystów, którzy w skali kraju nakręcą we wrześniu najwięcej kilometrów, otrzyma rowery miejskie.

Każdy uczestnik, po przejechaniu min. 250, 500 lub 1000 km otrzyma nagrody rzeczowe (m. in. saszetkę, bidon, sakwę rowerową). Dodatkowo trzy najaktywniejsze rowerzystki i trzech najaktywniejszych rowerzystów z naszej metropolitalnej drużyny nagrodzonych zostanie zestawami sportowych upominków.

Jak wziąć udział w rywalizacji?

Aby dołączyć do rywalizacji trzeba pobrać aplikację „Rowerowa Stolica Polski” z właściwego dla siebie sklepu. Dla systemu Android będzie to sklep Google Play, a dla systemu IOS sklep App Store. Aplikacja jest bezpłatna. Wystarczy ją ściągnąć, zainstalować i uruchomić. W formularzu podając podstawowe dane, zaznaczyć, dla jakiego miasta będzie się kręcić kilometry i włączyć się do zabawy. Jeżeli chcecie dodatkowo rywalizować w mniejszych grupach, wystarczy wyszukać te istniejące i się do nich zapisać lub zaproponować własną i zachęcić swoich znajomych, współpracowników lub rodzinę do wspólnej rywalizacji. Od 1 lipca aplikacja Aktywna Bydgoszcz zmieniła nazwę na „ROWEROWA STOLICA POLSKI”. Posiadacze tej aplikacji, którzy chcą wziąć udział we wrześniowej rywalizacji, muszą jedynie przyłączyć się do rywalizacji w ramach posiadanej aplikacji. Nadal też będzie można korzystać z pozostałych funkcji aplikacji.

Rodzinne przejazdy po regionie

W celu promocji wydarzenia i integracji środowiska rowerowego z obszaru Metropolii Bydgoszcz, przygotowano wspólne przejazdy rowerowe o charakterze rodzinno–rekreacyjnym. Pierwszy taki przejazd odbędzie się wraz z rozpoczęciem rywalizacji, czyli 1 września. Będzie to jednocześnie przejazd upamiętniający 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej, a trasa będzie wiodła przez bydgoskie miejsca pamięci ( m. in. Dolinę Śmierci, czy Cmentarz Bydgoskich Bohaterów).

Kolejne przejazdy rowerowe odbędą się:

8 września (Bydgoszcz-Koronowo-Bydgoszcz)

15 września (Bydgoszcz-Nakło-Bydgoszcz)

22 września (Bydgoszcz-Borówno-Bydgoszcz)

29 września (Bydgoszcz-Ostromecko-Bydgoszcz).

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama