Od Helu po Los Angeles. Sunset Boulevard w Bydgoszczy

Wiktoria Raczyńska
,

Historia wystawiania musicali w Polsce sięga roku 1964. Bydgoska scena operowa po raz pierwszy sięgnęła po ten gatunek w 1965 roku i był „Hel” z muzyką Jerzego Lawiny-Świętochowskiego. Kolejne lata przyniosły jeszcze siedem realizacji, m.in. „Skrzypka na dachu”, ”Promises, promises”. Ostatnia produkcja musicalowa na scenie Opery Nova, ”My Fair Lady” w reżyserii Macieja Korwina, miała miejsce w 2008 roku.

Tegoroczną, 27. edycję Bydgoskiego Festiwalu Operowego po raz pierwszy w nieprzerwanej historii imprezy otworzy 25 kwietnia musical. „Bulwar Zachodzącego Słońca” Andrew Lloyda Webbera wywołuje konotacje z wielkim kinem – złotą epoką filmu i blaskiem Hollywood. Sunset Boulevard (londyńska premiera musicalu odbyła się w 1993 roku w Adelphi Theatre w Londynie, w którym przez kolejne lata Andrew Lloyd Webber wystawiał swoje najgłośniejsze musicale) jest bowiem adaptacją legendarnego filmu Billy’ego Wildera.

Dla Opery Nova będzie to największa i najbardziej wymagająca produkcja musicalowa w ciągu 55 lat, jakie mijają od pierwszego musicalu wystawionego przez bydgoską operę i drugi „reprezentant” w bieżącym repertuarze. Wymaga należnego dla tego gatunku muzycznego wielkiego zespołu śpiewaków (castingi odbyły się w grudniu 2019 roku, kolejne w bieżącym tygodniu) i tancerzy.

Opera Nova podejmuje to przedsięwzięcie oddając je z zaufaniem w ręce wytrawnego znawcy teatru musicalowego i twórcy najgłośniejszych przedstawień tego gatunku na scenach polskich w ostatnich latach, Jacka Mikołajczyka. Sukces, na który liczy, gwarantuje także kierownictwo muzyczne Krzysztofa Herdzina – kompozytora, dyrygenta, aranżera, pianisty, producenta. Ten, bodaj najbardziej zapracowany, polski muzyk, współpracujący ze znakomitymi zespołami i światowymi gwiazdami, nareszcie zadyryguje orkiestrą bydgoskiej opery. Za scenografię odpowiadać będzie jeden z najlepszych autorów dekoracji do wielkich polskich produkcji musicalowych ostatnich lat, Mariusz Napierała. Do tego grona dołączają panie: kostiumy będą dziełem Ilony Binarsch, a przygotowanie wokalne śpiewaków spocznie na Annie Domżalskiej. Cały zespół artystów wprawią w ruch: Jarosław Staniek i Katarzyna Zielonka.

Licencji na wystawienie „Sunset Boulevard” udzieliła The Really Useful Group Limited.

Próby rozpoczną się w lutym. Spektakle premierowe zaplanowane są na: 25, 26 kwietnia, kolejne 14-17 maja i 19-21 czerwca.

materiały nadesłane: Ewa Chałat, Opera Nova w Bydgoszczy

Reklama