Od grudnia tylko elektroniczne zwolnienia

Magdalena Jabłońska
,

– Dołączamy do krajów, które w 100 procentach będą miały wystawiane zwolnienia elektroniczne. To bardzo ważna informacja dla naszych pacjentów – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz, który podczas konferencji prasowej, wspólnie m.in. z wiceministrem zdrowia Januszem Cieszyńskim potwierdzili wdrożenie systemu elektronicznych zwolnień lekarskich od 1 grudnia.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz zaznaczył, że prace nad projektem trwały dłuższy czas.

– Jest to projekt, który rozpoczął się w 2016 roku i wdrażany był przez 3 kolejne lata. W tym czasie przeprowadzaliśmy cykl szkoleń w tym obszarze. E-zwolnienia będą dużym ułatwieniem dla naszych pacjentów, lekarzy i pracodawców – mówił wojewoda.

Janusz Cieszyński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia podkreślił rolę jaką we wdrożeniu systemu e-ZLA miał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. – To, że system zwolnień elektronicznych wchodzi w życie od początku grudnia jest dużą zasługą ZUS, który od roku prowadzi bardzo intensywną akcję promocyjną i organizacyjną wspierającą to wdrożenie. Trzeba pamiętać, że wprowadzenie systemów e-zdrowie to jest wyzwanie nie tylko technologiczne, ale i organizacyjne – zaznaczył wiceminister.

Tomasz Latos przypomniał, że wcześniej wiele mówiło się o wprowadzeniu informatyzacji resortu zdrowia, ale dopiero teraz wdrażane są nowe projekty.

– To bardzo dobra wiadomość i nie ukrywam, że oczekuje kolejnych zmian, które ministerstwo zdrowia będzie sukcesywnie wprowadzać. Wcześniej, jako państwo, na ten cel ponosiliśmy wielomilionowe wydatki, a efektów nie było widać. One wreszcie się pojawiły. To jest kwestia nie tylko tego projektu, ale również np. systemu e-recepta – zakończył parlamentarzysta.

Projekt elektronicznych zwolnień zostanie wprowadzony od 1 grudnia 2018 roku. Od tej daty tradycyjne zwolnienia nie będą honorowane. E-ZLA zapewniają, m.in., szybki dostęp do danych pacjenta, automatyczne przesyłanie zwolnień do ZUS, czy krótszy czas wystawiania zwolnień.

materiały nadesłane: Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego

Reklama