Od folkloru miejskiego po śpiew leśny

Wiktoria Raczyńska
,

Piąta już edycja Festiwalu Muzyki Tradycyjnej i Ludowej Ethniesy, organizowanego przez Miejskie Centrum Kultury, odbędzie się w Bydgoszczy 22-26 marca. To jedyne tak duże wydarzenie poświęcone polskiej tradycyjnej muzyce ludowej w tej części kraju.

– Zaczynamy od folkloru miejskiego. Warszawska Orkiestra Sentymentalna zaprezentuje utwory z repertuaru, między innymi Adama Astona, Mieczysława Fogga i innych gwiazd kabaretów, filmu i teatru – mówi Dominika Kiss-Orska z MCK, pomysłodawczyni i organizatorka festiwalu.

Po raz pierwszy w Polsce na jednej scenie zaprezentują się cztery bieszczadzkie zespoły: Angela Gaber + Trio, Matragona, Tołhaje i Widymo. – To jeden z hitów tegrocznego festiwalu. Bardzo się cieszę, że udało nam się je zaprosić. Na festiwal przyjadą ze swoim projektem „Nowe Brzmienie Bieszczad”, będą to najciekawsze utwory bieszczadzkiej sceny muzycznej – mówi Dominika Kiss-Orska.

Każdy z tych zespołów jest inny, a łączy je to, że inspirację czerpią z najdawniejszych tradycji muzycznych tego regionu.

Koncertowi towarzyszyć będzie otwarcie wystawy malarstwa Sylwestra Stabrydy, artysty pochodzącego z Bieszczad.

Niewątpliwie ciekawym wydarzeniem będzie koncert Oli Bilińskiej, która zaprezentuje pieśni miłosne w języku jidysz. Są to utwory pochodzące z płyty „Libelid”.

Z kolei Adam Strug, kompozytor, autor piosenek, zaśpiewa tradycyjne polskie pieśni a cappella.

Gościem festiwalu będzie grupa Lautari z projektem „Dżezbandyta”. – Wszystkich, którzy przyjdą na ten koncert, zapraszamy do nauki tańca pod okiem instruktorów – zachęca Dominika Kiss-Orska.

Tradycyjne pieśni Lubelszczyzny wykona Zofia Bernard. Kurpiowski folklor z kolei zaprezentuje duet Żywizna – gitarzysta Raphael Rogiński oraz śpiewaczka Genowefa Lenarcik. Koncertowy blok Ethniesów zakończy występ Janusz Prusinowski Kompania.

Będzie także okazja zobaczyć spektakl „Kroniki sejneńskie”,  przygotowany przez młodzieżowy teatr działający przy Fundacji Pogranicze w Sejnach.

W programie Ethniesów znalazły się także warsztaty. Dzieci do lat 12 wraz z opiekunami zaprosi Ola Bilińska na naukę piosenki w języku jidysz (25 marca, godz. 11.00-12.30). Warsztaty ze śpiewu leśnego poprowadzi Genowefa Lenarcik (26 marca, godz. 10.00-12.00). Udział w warsztatach jest bezpłatny.

– Na koncerty można przyjść z dziećmi. Na miejscu będą studentki animacji społeczno-kulturalnej UKW, które się pociechami zaopiekują – mówi Dominika Kiss-Orska.

Szczegółowy program festiwalu Ethniesy można znaleźć na stronie Miejskiego Centrum Kultury.

Reklama