Od fletu z kła mamuta do batuty Johanna Straussa

Magdalena Jabłońska
,

II Konferencja Instrumentologiczna rozpoczęła się w Ostromecku w niedzielę i potrwa do wtorku. Wstęp bezpłatny. Codziennie wieczorem specjalnie dla gości darmowe koncerty muzyki klasycznej.

Skąd się wzięli znawcy instrumentów w Ostromecku? Po sukcesie ubiegłorocznej – pierwszej konferencji, środowiska polskich instrumentologów postanowiły kontynuować ideę dorocznego spotykania się w podbydgoskim Ostromecku.

Kilkadziesiąt wykładów i prelekcji zapiera dech w piersiach różnorodnością tematów. Oto niektóre z nich.

Zbudowałem instrument Leonarda da Vinci

Jednym z gości będzie Sławomir Zubrzycki, pianista i klawiolinista, znany na świecie jako budowniczy… instrumentu, który wymyślił Leonardo da Vinci! W oparciu o pomysł wielkiego Leonarda, zbudował fortepian smyczkowy. Instrument został wynaleziony i opisany przez da Vinciego w notatkach z lat 1489-1492. Mistrz z Florencji nazwał go „viola organista”, a Zubrzycki zbudował go w latach 2009-2012, czyli w 520 lat od powstania „violi”.

Podczas ostromeckiej konferencji Zubrzycki przedstawi swoją koncepcję, wg której odbudowany instrument może stać się… początkiem linii rozwojowej instrumentów nowej konstrukcji. W Ostromecku dowiemy się, czy dzieło polskiego muzyka, otworzy nowy, światowy gatunek instrumentów.

Lutnik Jacek Wesołowski także pokaże zrekonstruowane instrumenty. Będą to wiolonczele: od renesansowego „basse de violon”, przez „cello piccolo”, po późnobarokową wiolonczelę koncertową. Ale to nie koniec autorskich instrumentów.

Mark Kudriashov zaprezentuje w Ostromecku „Ligularion”. Brzmi to bardzo naukowo – ale wynalazek należy do grupy „idiofonów szarpanych” i został skonstruowany w 2013 roku w Warszawie.

Dlaczego źle gramy Chopina?

Niezwykły będzie wykład dyrektora programowego konferencji, prof. dr hab. Beniamina Vogla, który opowie dlaczego grając dziś Chopina, gramy go inaczej, niż chciał tego kompozytor. Tajemnica leży w tym, że napisany w XIX wieku utwór, grało się na ówczesnych fortepianach, a dzisiejsze mają inny dźwięk i charakter. Dlatego, żeby grać „tak jak chciał artysta” trzeba skorzystać z instrumentu historycznego, takiego, jaki możecie obejrzeć w Kolekcji Fortepianów w Ostromecku.

Znawcy opowiedzą o tradycyjnych instrumentach nigeryjskich i sudańskich oraz innych – pochodzących z kultury minangkabau na Sumatrze Zachodniej. Muzykolog Liubomyr Kushlyk zaprezentuje ukraińskie instrumenty muzyczne z własnej kolekcji.

To tylko część ciekawych prezentacji. Dokładny program tutaj.

II Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna odbywa się w dniach 16-18 września 2018 w ZPP w Ostromecku. Organizatorami są: Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Współorganizator: Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

materiały nadesłane: Jarosław Jaworski, MCK

Reklama