Obwodnica Inowrocławia w całości otwarta

Magdalena Jabłońska
,

Od wczoraj kierowcy mogą korzystać z całej obwodnicy Inowrocławia. Prawie 5-kilometrowa trasa łączy się z wybudowanym przed dwoma laty 19-kilometrowym odcinkiem obwodnicy i omija miasto od północy.

– Budowa obwodnicy Inowrocławia to zadanie rządowe, jedno z większych realizowanych na terenie województwa kujawsko-pomorskiego. Dziękuję przede wszystkim mieszkańcom Inowrocławia, ale również wykonawcy i tym wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że ta inwestycja została zrealizowana. To zadanie to również ciężka praca Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad oraz wszystkich instytucji, które uzgadniały ten projekt – mówił podczas otwarcia Mikołaj Bogdanowicz, wojewoda kujawsko-pomorski.

Koszt inwestycji to prawie 98 mln zł. W ramach tego zadania m.in. powstały: węzeł drogowy „Sławęcinek”, obiekty inżynierskie, zrealizowano przebudowę istniejącej sieci drogowej oraz budowę chodników i zatok autobusowych.

– Inwestycja oddana została w terminie kontraktowym. Było wiele elementów, które – tak jak to zwykle na budowie – sprawiały problemy, ale wspólnie je rozwiązywaliśmy – mówił Radosław Kantak, Dyrektor Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Oddział w Bydgoszczy, któremu wojewoda podczas otwarcia oficjalnie przekazał decyzję pozwolenia na użytkowanie.

Obwodnica Inowrocławia powstała, aby wyprowadzić ruch tranzytowy z centrum uzdrowiskowego miasta, zapewniając równocześnie podróżującym bezpieczeństwo i wysoki komfort podróżowania.

Przypomnijmy, w lipcu 2017 roku zakończono pierwszy etap budowy obwodnicy (19 km). Wartość tego zadania to około 375 mln zł. W listopadzie 2018 roku otwarto węzeł „Markowice” na istniejącej trasie, a od wczoraj kierowcy mogą korzystać również z 5-kilometrowego odcinka (II etap) będącego północnym obejściem miasta. Prace na dwóch etapach obwodnicy poprzedzone zostały licznymi badaniami archeologicznymi.

materiały nadesłane: Adrian Mól, KPUW

Reklama