Obierz kurs na Bydgoską Noc Muzealną

Wiktoria Raczyńska
,

Warsztaty, spotkania, zwiedzanie wystaw – to tylko mała część tego, co czeka na uczestników Bydgoskiej Nocy Muzealnej (16.00-22.00). W tym roku Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego przygotowało wiele atrakcji. Bilet na wszystkie wydarzenia będzie kosztował jedynie symboliczną złotówkę, a w jej ramach każdy otrzyma pamiątkową opaskę.

W tym roku w każdym z oddziałów Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego na zwiedzających czeka wiele niezwykłych atrakcji, które zapewnią uczestnikom wyjątkowe i niezapomniane przeżycia. Wydarzenie organizowane jest w ramach Festiwalu Wodnego Ster na Bydgoszcz.

Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11

Komunikować można się nie tylko werbalnie czy internetowo, można to robić również za pomocą flag. Ten nietypowy sposób wykorzystywany w żegludze, poznacie bliżej właśnie podczas Steru na Bydgoszcz. Będziecie mieli też okazję skosztować dań nawiązujących do bydgoskiej tradycji kulinarnej. Jednak to nie koniec niespodzianek, ponieważ na żądnych wrażeń uczestników, czeka specjalnie na tę okazję przygotowana zabawa. Rozwiązując zadania poznacie nie tylko przedwojenną historię Bydgoszczy, ale zabierzecie ze sobą pamiątkowy magnes, który każdy z was przygotuje samodzielnie.

Zbiory Archeologiczne, ul. Mennica 2

W Zbiorach Archeologicznych będzie możliwość bliższego poznania wystaw i szczegółów z nimi związanych dzięki organizowanych w tym dniu spotkaniach z kuratorami. Również miłośnicy przygód znajdą coś dla siebie, a to dzięki warsztatom „Znajdź, zbadaj i twórz”, gdzie wspólnie z rodziną będzie można stworzyć swój własny, niepowtarzalny naszyjnik.

Europejskie Centrum Pieniądza, ul. Mennica 4

Elementami legendarnego skarbu bydgoskiego są nie tylko różnorodne monety, ale i przepiękna biżuteria. To właśnie nią będziecie się inspirować podczas rodzinnych warsztatów tworzenia breloków z masy epoksydowej. Z kolei osoby chcące zgłębić wiedzę o wspomnianych eksponatach, będą mogły wziąć udział w spotkaniu z kuratorem wystawy. Jednak to nie koniec atrakcji, ponieważ właśnie tutaj czeka na was pokaz przygotowany przez uczniów Zespół Szkół Budowlanych w Bydgoszczy. Towarzyszyć mu będzie tworzenie historycznych budynków miasta, związanych ze Szlakiem Wody, Przemysłu i Rzemiosła TeH2O w Bydgoszczy oraz łódek (makieta będzie wypełniona wodą). Można również przynieść miniaturki budynków, łodzi czy barek wykonanych samodzielnie w domu.

Centrum Edukacji Muzealnej, ul. Mennica 6

Rodzinne spotkanie o nazwie „UKŁADanka ZE SZTUKĄ” to zaledwie początek atrakcji, które odbywać się będą w Centrum Edukacji Muzealnej. Podczas warsztatów „Historia Łabędzia” ornitolog Monika Wójcik-Musiał przedstawi te wspaniałe ptaki z nieznanej nam perspektywy. Natomiast mgr Patryk Banasiak z Instytutu Archeologii UMK ukaże wpływ Wisły i Brdy na kształtowanie się osadnictwa na obszarze obecnego miasta Bydgoszczy we wczesnym średniowieczu. Z kolei podczas spaceru „Woda w obiektywie” przekonacie się, jak wiele możliwości fotografowania wody daje nam aparat z możliwością zmiany czasu naświetlania.

Dom Leona Wyczółkowskiego, ul. Mennica 7

W Domu Leona Wyczółkowskiego poza wystawą stałą, czekają na nas warsztaty zatytułowane „Recepty na miłość”. W czasie Bydgoskiej Nocy Muzealnej poznacie właściwości i znaczenie naukowe wybranych ziół, a także przybliżycie ich szczególną moc.

Galeria Sztuki Nowoczesnej, ul. Mennica 8

„Obrazy światłem malowane” to wyjątkowe warsztaty, podczas których stworzycie obrazy morskich głębin. Techniką jaką się posłużycie będzie cyjanotypia. Osoby poszukujące inspiracji mogą także zwiedzić wystawę stałą, która tego dnia otwarta będzie do godziny 22.00.

Exploseum, ul. Alfreda Nobla

Nie lada gratką jest zwiedzanie Exploseum , które podczas Bydgoskiej Nocy Muzealnej otwarte będzie do godziny 22.00. Przedłużone godziny funkcjonowania to idealna okazja na dokładne zapoznanie się z ekspozycją stałą. Dodatkowo zwiedzający będą mieli możliwość obejrzenia nowej wystawy „KOMAR w warsztacie. Motorowery Romet”.

zdjęcie: Wojciech Woźniak

materiały nadesłane: Katarzyna Boruta, MOB

Reklama