Obchody Święta Niepodległości w Bydgoszczy

Wiktoria Raczyńska
,

W sobotę obchodzimy Święto Niepodległości – z tej okazji bydgoska młodzież koncertować będzie w tramwajach. Na wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych zaprasza także Miejskie Centrum Kultury. Odbędzie się również Bieg Niepodległości o Szablę Marszałka Piłsudskiego.

Uczniowie VII Liceum Ogólnokształcącego rozpoczną świętowanie Dnia Niepodległości już w piątek, 10 listopada. Młodzież koncertować będzie w tramwaju nr 5 odjeżdżającym z ronda Jagiellonów do Łoskonia (i z powrotem) o godzinie 9.14. Natomiast na przystanku Akademicka/Igrzyskowa młodzież z LO nr 15 koncertować będzie od godziny 12.42 (ul. Igrzyskowa) w tramwaju  linii nr 10 jadącym do Lasu Gdańskiego ( i z powrotem).

W ten sam dzień w VII LO odbędzie się koncert pieśni patriotycznych.

Z kolei w sobotę, 11 listopada, od 13.00 do 14.45 młodzież z „szóstki” powita gości Camerimage happeningiem okolicznościowym przed budynkiem Opery Nova. W czasie tego wydarzenia będą wręczane pocztówki z życzeniami prezydenta Bydgoszczy.

Miasto organizuje także Bieg Niepodległości o Szablę Marszałka Piłsudskiego, który odbędzie się 11 listopada. Bydgoski Bieg Niepodległości jest pierwszym z projektów przygotowywanych przez „Aktywną Bydgoszcz”. Zawodnicy spotykają się w Narodowe Święto Niepodległości na bydgoskim placu Wolności. Stamtąd biało-czerwonym szpalerem wyruszają na pięciokilometrową trasę. Bydgoski Bieg Niepodległości jest uznawany za symboliczny koniec biegowego sezonu. Wielu zawodników startuje w imprezie po to, by ostatecznie podsumować swoje osiągnięcia. Stąd duże zainteresowanie imprezą i prognozy na udział ponad 1500 zawodników w bieżącym roku.

Zawody zostaną poprowadzone następującymi ulicami: plac Wolności – Gdańska – Kamienna (ścieżka rowerowa, chodnik) – Sułkowskiego (ścieżka rowerowa, chodnik) – Chodkiewicza (ścieżka rowerowa, chodnik) – 20 stycznia 1920 r. – Słowackiego (park Kochanowskiego) – Staszica (buspas) – Kołłątaja – Libelta – Gimnazjalna – Jagiellońska (chodnik) – 19 marca 1981 r. (chodnik) – park Kazimierza Wielkiego – plac Wolności

Miejskie Centrum Kultury zaprasza na „Listopadową Lekcję Muzyki” (sobota, 11 listopada, godzina 17.30). To połączenie koncertu Zespołu Pieśni i Tańca „Płomienie” z kolejną edycją Bydgoskiej Retro-Personifikacji. Tym razem bohaterami będą wykonawcy pieśni i piosenek historycznych, autorzy tekstów i kompozytorzy.

Na scenie usłyszymy utwory znane i nieznane, w każdym przypadku jednak związane z konkretnym etapem rodzimej drogi do niepodległości – z powstaniem styczniowym, listopadowym, z Legionami. Całość zainscenizowana zostanie w formie lekcji w szkole okresu międzywojnia, budując nastrój pierwszych lat odzyskanej niepodległości.

W Ostromecku natomiast odbędzie się przegląd najbardziej popularnych piosenek i patriotycznych pieśni polskich. Początek o godzinie 16.00 w sobotę, 11 listopada. Wstęp wolny.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama