Nowy patron i nowe samochody dla policji

Magdalena Jabłońska
,

Witalis Olszański patronem KWP w Bydgoszczy. Placówki z regionu otrzymały również cztery radiowozy z napędem hybrydowym.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz uczestniczył wczoraj w uroczystości nadania imieniem śp. insp. Witalisa Olszańskiego Komendzie Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy. Wydarzenie wpisuje się w rocznicę obchodów 100-lecia powstania Policji Państwowej.

Tablicę upamiętniającą nowego patrona KWP w Bydgoszczy Witalisa Olszańskiego poświęcił biskup Jan Tyrawa.

Witalis Olszański był pułkownikiem rezerwy Wojska Polskiego, bohaterem walk o Lwów, komendantem KWP w Toruniu i więźniem obozu Ostaszkowo, gdzie był obiektem szczególnego zainteresowania ze strony NKWD. Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kampanii wrześniowej 1939.

Wojewoda podkreślił, że życie insp. Olszańskiego powinno być „drogowskazem” dla wszystkich policjantów.

– Życiorys patrona KWP w Bydgoszczy stanowić może symbol losów bohaterów walk o niepodległość. Jestem przekonany, że osoba patrona będzie stanowiła przykład postawy dla każdego policjanta – dodał Mikołaj Bogdanowicz.

Uroczystość nadania imienia została poprzedzona przekazaniem czterech nowych radiowozów dla placówek z kujawsko-pomorskiego. Pojazdy trafią do jednostek w Radziejowie, Inowrocławiu, Toruniu i Bydgoszczy.

Nowe radiowozy z napędem hybrydowym zostały zakupione w ramach umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu, który w całości sfinansował zakup.

– Rząd systematycznie wzmacnia i unowocześnia policję. Cieszę się, że wraz z prezesem Ireneuszem Stachowiakiem możemy przekazać Państwu ten nowoczesny tabor. Oby te samochody służyły jak najdłużej – zakończył wojewoda.

Policja to scentralizowana, uzbrojona i jednolicie umundurowana formacja. Tworzy ją blisko 100 tysięcy funkcjonariuszy wspieranych przez około 25 tysięcy pracowników cywilnych.

materiały nadesłane: Adrian Mól, rzecznik prasowy wojewody kujawsko-pomorskiego

Reklama