Nowy cykl spotkań w Teatrze Polskim

Wiktoria Raczyńska
,

Teatr Polski inicjuje cykl spotkań dla kobiet „Rodzaj żeński” poświęcony budowaniu nowych narracji emancypacyjnych. Pierwsze warsztaty odbędą się 16 maja.

Widoczne zmiany w dyskursie feministycznym niewątpliwie prowokują do refleksji nad obecną pozycją kobiety w życiu społecznym, zawodowym, politycznym, czy naukowym. Czy obserwując coraz większą liczbę wpływowych kobiet możemy stwierdzić, że „męski zawód” jest obecnie mitem? Kiedy nadejdzie moment, gdy użycie zwrotu: „pierwsza kobieta, która…” będzie niemożliwe?

Projekt „Rodzaj żeński” składa się na cykl spotkań, w trakcie których to kobiety będą tworzyć przestrzeń dla siebie i swoich osobistych historii. Warsztaty performersko-teatralne pozwolą na tworzenie nowych wizji przyszłości kobiet, zaś wykłady prowadzone przez dr Monikę Opiołę-Cegiełkę dotyczyć będą analizowania mechanizmów, które określały położenie kobiet na przestrzeni wieków.

Celem pierwszego spotkania będzie wypracowanie wspólnego stanowiska w sprawie feminizmu, jego odmian, nurtów i tez najważniejszych jego przedstawicielek. Spotkanie zostanie podzielone na dwie części. Pierwszą część rozpocznie wykład dr Moniki Opioły–Cegiełki, który pomoże wam zdefiniować wspólne założenia projektu. Druga część spotkania będzie składała się na warsztat, którego wiodącym celem będzie uzyskanie odpowiedzi na temat ogólnego postrzegania feminizmu przez różne grupy społeczne oraz same kobiety w przestrzeni publicznej. Stały cykl warsztatów w ramach projektu „Rodzaj żeński” będzie miał charakter zamknięty. Po pierwszym spotkaniu nabór na warsztaty zostanie zamknięty, a utworzona grupa będzie pracować w stałym składzie.

Poza regularnym cyklem warsztatów zostały zaplanowane spotkania master class, które będą miały charakter otwarty. Do ich współtworzenia zostały zaproszone kobiety, które opowiedzą o swoich szczególnych drogach w dziedzinach takich jak: polityka, sport, sztuka, literatura, media, aktywizm społeczny.

Udział w warsztatach jest bezpłatny. Liczba miejsc: 15. Zapisy pod numerem: 52 339 78 18.

materiały nadesłane: Marietta Maciąg, Teatr Polski w Bydgoszczy

Reklama