Nowości na Enea Bydgoszcz Triathlon 2018

Wiktoria Raczyńska
,

Już po raz 4 w Bydgoszczy w najbliższy weekend odbędzie się Enea Bydgoszcz Triathlon i po raz drugi Enea Bieg Nocny. Do nowości należy wprowadzenie dystansu ½ oraz zmiana trasy rowerowej. Z ciekawostek na pewno wyróżnia się wprowadzenie na tę trasę dronów sędziowskich, aby rywalizacja była zawsze fairplay. Dla gości przewidziano moc atrakcji.

Charytatywnie

W 4 edycji Enea Bydgoszcz Triathlon indywidualnie i w sztafetach wystartuje blisko 3500 zawodników. Ponadto w zawodach zorganizowanych dla najmłodszych udział weźmie około 300 dzieci. Na Enea Bieg Nocny zapisało się około 500 osób. To bieg charytatywny, który odbywa się już po raz drugi, 7 lipca, o godzinie 22.30, a oświetlony jest fluorescencyjnymi lampkami – trudno go przegapić. Robi bardzo pozytywne wrażenie.

– Enea Bieg Nocny po raz pierwszy udało się nam zorganizować w ubiegłym roku. Należy uiścić wpisowe, które w całości przeznaczane jest na cel charytatywny Fundacji Wiatrak. Natomiast Fundacja Enea dorzuca jeszcze do tego wpisowego 10 zł. W ten sposób w ubiegłym roku zebraliśmy 20 tysięcy złotych – podsumowuje Jakub Kubiński, dyrektor sportowy Enea Bydgoszcz Triathlon.

Zmiany ważne dla zawodników

Ze względu na dodatkowy dystans ½ organizatorzy wprowadzają, poza istniejącą wcześniej strefą zmian w hali Łuczniczka, drugą strefę dla dystansu ½ w nowej hali Artego Arena.

– To innowacja na skalę europejską. Enea Bydgoszcz Triathlon chyba jako jedyna tego typu impreza na świecie będzie posiadała dwie w całości zadaszone, bezpieczne, komfortowe dla samych zawodników, strefy zmian – podkreśla znaczenie udostępnienia drugiej hali dla samych uczestników Aleksander Skorecki, prezes Stowarzyszenia Ars Athletica Bydgoszcz, organizator zawodów.

– Nastąpi również zmiana trasy kolarskiej. Jest to jedynie korekta – podkreśla Jakub Kubiński – ale zakładamy, że wpłynie ona znacznie na średnie prędkości osiągane przez zawodników. Rezygnujemy z tego ciężkiego, legendarnego już podjazdu ulicą Jana Pawła II. Zawodnicy po opuszczeniu hali Łuczniczka, będą poruszali się prosto, ulicą Toruńską. Następnie Nowotoruńską i na wysokości miejscowości Wypaleniska nastąpi nawrót. Taka pętla liczy 22,5 km.

Ponadto utrzymana pozostaje w mocy zasada wprowadzona w ubiegłym roku, czyli rolling start. Na trasie rowerowej – i to chyba też jest nowość na skalę światową – będą poruszały się drony sędziowskie.

Pozostałe atrakcje

W nowym budynku lodowiska Torbyd umieszczona zostanie strefa EXPO. Znajdą się tam stanowiska targowe blisko 50 wystawców.

Enea Bydgoszcz Triathlon nie może się również odbyć bez Food Truck Festiwal, który pozwala obsłużyć gastronomicznie około 15 tysięcy kibiców i ponad 4 tysiące zawodników. Przy hali Torbyd stanie prawie 30 mobilnych barów i restauracji serwujących kuchnię nie tylko z regionu.

– Nowością w tym roku będą także zawody dla dzieci Dadelo Tri Fun (zawody praktycznie od 1 do 16 roku życia). Najmłodsze dzieci przebiegną dystans 300 metrów, a starsze będą mogły wziąć udział w zawodach duathlonowych, czyli połączenia biegania i roweru. Tutaj swój udział również zgłosiło już 300 osób, a listy rezerwowe pękają w szwach – mówi Aleksander Skorecki.

Zawody towarzyszące

– W zawody angażujemy nie tylko tych, którzy regularnie startują, ale też wiele grup zawodowych oraz osoby, które na co dzień zmagają się z problemami natury zdrowotnej – podkreśla Jakub Kubiński.

W ramach Enea Bydgoszcz Triathlon odbywają się również Mistrzostwa Polski osób niewidomych i niedowidzących. Jest także quadrathlon, dla tych, którzy dokładają sobie jeszcze do rywalizacji kajak. Są również Międzynarodowe Mistrzostwa Prawników i Lekarzy, a także Puchar Bydgoszczy, dla tych, którzy z najlepszym wynikiem ukończą zmagania zarówno na 1/8, jak i ¼ dystansu.

– Fakty rzeczywiście bronią się same. Tych chętnych do udziału w triathlonie jest już ponad 4 tysiące. Jest to zatem ogromny sukces organizatorów. Bardzo im dziękuję za tak profesjonalne przygotowanie imprezy i współpracę z nami. To się widzi i docenia. A niedziela nie będzie handlowa więc zapraszamy wszystkich. Pogoda powinna dopisać – zachęca do przyjścia i kibicowania startującym Mirosław Jamroży, wiceprezes zarządu Enea-Pomiary.

Zmiany organizacji ruchu

ZDMiKP informuje, że na czas trwania części kolarskiej imprezy „Enea Bydgoszcz Triathlon 2018″ zajdzie konieczność…
wyłączenia z ruchu ul. Toruńskiej (od ronda Bernardyńskiego do ronda Toruńskiego; od ronda Toruńskiego do ul. Nowotoruńskiej – jezdni w stronę granicy miasta), ronda Toruńskiego, ul. Jana Pawła II (od ronda Toruńskiego do ul. Glinki – obu jezdni i od ul. Glinki do ul. Kujawskiej – jezdni południowej), ul. Nowotoruńskiej (od ul. Toruńskiej do ul. Planu 6-letniego – jezdni w stronę granicy miasta i od ul. Planu 6-letniego do granicy miasta – całej jezdni), ul. Kieleckiej (na odcinku od ul. Smoleńskiej do ul. Nowotoruńskiej) i ul. Dachtery.
W związku z powyższym w pierwszym dniu zawodów 7 lipca 2018 r. w godzinach od 08.00 do 13.00 oraz w drugim dniu zawodów 8 lipca 2018 r. w godzinach od 06.00 do 16.00 przejazd tranzytowy przez miasto drogą krajową nr 5 oraz trasami lokalnymi pomiędzy północną i południową częścią miasta będzie odbywał się objazdami lub z wykorzystaniem tras alternatywnych.

Szczegółowe zmiany tras na naszej stronie w dziale Zwróć uwagę.

Reklama