Nowe lampy oświetlą bydgoskie ulice

Marek Tomaszewski
,

Na 16 ulicach pojawi się w tym roku dodatkowe lub nowe oświetlenie. Inwestycje warta milion złotych, to efekt przeglądu ulic w mieście i wybór tych lokalizacji, przy których nowe lampy są najbardziej potrzebne.

Bydgoskie ulice ma oświetlać dodatkowych około 70 lamp. Wartość inwestycji szacowana jest na 875 tys. zł. Wszystkie nowe latarnie zostaną wyposażone w oprawy LED. Montaż pierwszych lamp wstępnie planowany jest na czerwiec.

Ulice objęte inwestycją to: Trägera, Sicieńska, Stefańskiego, Sadowskiego, Bocheńskiego, Dąbska, Geodetów, Konopczyńskiego, Wielorybia – Muszlowa – przesmyk, Żytnia, Zasobna, Warzywna, Linowa, Sowia – Ibisowa, Toruńska – od Hutniczej do przejazdu PKP, Spacerowa – od Cieplickiej do Janowieckiej.

Budowa oświetlenia na tych ulicach poprawi bezpieczeństwo. Poza tym w przyszłości pozwoli na sprawną budowę i obniżenie kosztów utwardzenia ulic zarówno w oparciu o wieloletni program utwardzania dróg gruntowych realizowanych przez miasto, jak i w ramach programów obywatelskich (BBO, Inicjatwa lokalna 25/75).

Z nieco ponad 15 tys. lamp utrzymywanych przez Zarząd Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy, większość stanowią nowoczesne LED-owe. Dają one więcej światła, co ma wypływ na bezpieczeństwo, są bardziej przyjazne dla środowiska (zmniejszają emisję dwutlenku węgla, nie mają w składzie rtęci), posiadają kilkukrotnie dłuższy czas użytkowania przy jednoczesnym mniejszym zużyciu energii o 40-50 procent.

Latarnie posiadają system do zdalnego sterowania i redukcji mocy w godzinach nocnych. Urządzenie to pozwala monitować ich pracę, informacja o ewentualnym uszkodzeniu jest bezpośrednio przesyłana do ZDMIKP, co znacznie przyspiesza czas naprawy i nie jest uzależnione od operatora – ENEA.

Montaż dodatkowych lamp przy bydgoskich ulicach to kolejny etap inwestycji w nowoczesne oświetlenie w mieście. Trzy lata temu w Bydgoszczy, w ramach projektu Sowa, na LED-owe wymieniono 7309 opraw oświetlenia ulicznego. Modernizacja objęła także ponad 160 szaf oświetleniowych i wdrożenie systemu redukcji mocy. Dzięki temu ostatniemu zmniejszył się pobór energii. Na tę inwestycję miasto przeznaczyło 20 mln zł. Na jego realizację pozyskano też wysokie – 45-procentowe – wsparcie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

LED-owe oświetlenie jest również montowane na przebudowywanych obecnie ulicach, m.in., wzdłuż II etapu Trasy Uniwersyteckiej, modernizowanej ul. Grunwaldzkiej czy utwardzanej ul. Gawroniej.  Z kolei stylowe oświetlenie (najczęściej w formie tzw. bydgoskich pastorałów) instalowane jest w obrębie Starego Miasta, Śródmieścia i Starego Fordonu. W tym roku latarnie tego typu ustawione zostaną przy ulicach Marcinkowskiego, Obrońców Bydgoszczy i Bydgoskiej.

Reklama