Nowe kino bliżej widza

Joanna Kloska
,

W Fordonie się dzieje! Niebawem rusza nowe Kino Jeremi w Zespole Szkół nr 5 Mistrzostwa Sportowego, które ma służyć nie tylko mieszkańcom dzielnicy, mającym od teraz bliżej na seans, ale wszystkim głodnym filmowej wiedzy.

Kino powstało z inicjatywy miejskiej i szkolnej. – To był przypadek – mówi dyrektor placówki Stanisław Pilewski. Miała powstać sala konferencyjna, a powstało kino. Mimo że zostało oficjalnie otwarte w grudniu, we wtorek, 21 stycznia, ostatecznie rozwiązane zostały kwestie prawne, dzięki czemu teraz kino może ruszyć pełną parą. Sala jest wyposażona w najnowocześniejszy sprzęt i może pomieścić 80 osób.

Jakie są plany wykorzystania tej nowej przestrzeni?
– Przede wszystkim ma ona służyć szeroko pojętej dydaktyce, edukacji filmowej, lekcjom dla dzieci i młodzieży, jak zapowiada Michał Wawrzyński, prezes DKF-u powstałego przy placówce. Seanse w ramach tych działań będą darmowe. Tutaj dyrekcja liczy na współpracę z placówkami wychowawczymi w Fordonie, ale również z innych dzielnic miasta czy gmin ościennych. Jak mówi dyrektor, wszelka inicjatywa będzie mile widziana, a nawet wskazana, bowiem to z założenia ma być miejsce otwarte. Wszystko zależy od chęci nauczycieli i ich pomysłów. Dyrekcja jest również otwarta na propozycje innych grup, jak np. studentów. Mogą zaproponować własny film, który chcieliby obejrzeć, a następnie będą starania, aby im to umożliwić. Ważne jednak, aby robić to z odpowiednim wyprzedzeniem, bowiem na film od dystrybutora czeka się średnio dwa tygodnie. To ma być kino dla ludzi, więc to oni głównie będą decydować, co chcą w nim zobaczyć, nie zaś tylko pracownicy szkoły.

Najbliższym wydarzeniem, w którym dzieci i młodzież wraz z opiekunami będą uczestniczyć bezpłatnie są „Ferie z filmem”. Do udziału mogą zgłaszać się grupy zorganizowane, jak i pojedyncze osoby. Grupy należy wcześniej zapisywać, wysyłając e-mail na adres: michal_wawrzynski@wp.pl, by nie zabrakło miejsc. Osoby indywidualne, które wcześniej nie zarezerwowały miejsc proszone są o wcześniejsze przybycie na seans.
3, 5, 7, 10, 12, 14 lutego od 9.00 do 11.00 zobaczyć można bajki dla dzieci, zaś od 12.00 do 15.00 odbywać się będą tak zwane lekcje warsztatowe z omówieniem lektur do matury i ich adaptacji. W pozostałe dni ferii, a więc 4,6, 11 i 13 lutego od 9.00 do 11.00 na filmy zaproszeni są gimnazjaliści, a od 12.00 do 15.00 odbędą się lekcje filmowe, w ramach których m.in. zobaczymy „Czas Apokalipsy” i „The Doors”.

Ale działalność edukacyjna, to nie wszystko. Jest też miejsce na seanse komercyjne, które organizowane będą we współpracy z Kinem Orzeł, bowiem Kino Jeremi traktowane jest jako jego druga sala. Projekcje rozpoczną się od lutego i będą się odbywać w godzinach popołudniowo-wieczornych. Szczegółowy repertuar wraz z cennikiem znajduje się już na stronie szkoły oraz blogu Kina Orzeł. Program powstaje w oparciu o propozycje sprawdzone w Orle. Na ekranie zobaczymy filmy ambitne, dla widzów, którzy mają dość multipleksów i chcieliby obejrzeć coś innego. W lutym będą to między innymi: „Abu Haraz” w reżyserii Macieja Drygasa, „Wielkie piękno” w reżyserii Paolo Sorrentino, a także ”Dotyk grzechu” Jia Zhang-ke.

Przy Kinie Jeremi ruszył również Dyskusyjny Klub Filmowy „XV-stka”, do którego już dziś należą trzydzieści cztery osoby, ale zapisać się do niego może każdy, kto ukończył 18 lat (osoby młodsze mogą dołączać za zgodą rodziców). – Seanse i spotkania DKF-u odbywać się będą dwa razy w miesiącu, a jeżeli klub się rozwinie to nawet raz na tydzień – informuje Michał Wawrzyński. Są one również otwarte dla ludzi z zewnątrz w cenie 12/14 złotych. 11 lutego odbędzie się najbliższe, pierwsze spotkanie z projekcją. Tytuł filmu jest jeszcze nieznany, ale szczegółowych informacji należy szukać na DKF-owym Facebooku bądź na stronie internetowej, do której odnośnik znajduje się na stronie szkoły.

Wszystko wskazuje na to, że powstało nie tylko nowe kino, ale też nowe, inspirujące przedsięwzięcie, w którym inicjatywa z zewnątrz ma duże znaczenie. To cieszy i warto korzystać, zgłaszając swoje propozycje i uwagi tak, aby to miejsce mogło dobrze służyć jak największej liczbie zainteresowanych.

Reklama