Nowe drzewa w centrum miasta

Magdalena Jabłońska
,

W ramach projektu „Odtwarzanie alei drzew w Śródmieściu” przy ulicy Gdańskiej zostanie posadzonych 17 nowych jarzębów szwedzkich. Drzewa ozdobią także ulice Unii Lubelskiej i 20 stycznia. Młode głogi, klony i jawory rosną już przy Kołłątaja i Szubińskiej.

Program „Odtwarzanie alei drzew w Śródmieściu” jest realizowany przez miasto od 2002 roku. W ramach projektu nasadzono drzewa na rozległych obszarach, m. in., przy ulicach Obrońców Bydgoszczy, Marcinkowskiego, Pomorskiej, Kaszubskiej, Sienkiewicza, Matejki czy Śniadeckich. W sumie w tym czasie nasadzono ponad 320 drzew w obrębie centrum miasta.

W ramach tegorocznych nasadzeń, nowe drzewa pojawią się przy ulicy Gdańskiej – będzie to 17 jarzębów szwedzkich. Dla nowych drzew zostaną wykonane nowe wydzielenia w chodnikach w formie wyniesionych krawężników w kształcie prostokątów o wymiarach około 1,20 m x 1,8 m. Nasadzenia w takiej formie wykonano w zeszłym roku po stronie wschodniej ulicy na odcinku od ul. Z. Krasińskiego do ul. Plac Wolności (11 sztuk). Nasadzenia na Gdańskiej w tym roku (strona zachodnia – na odcinku od ul. Pomorskiej do ul. Śniadeckich) zostaną wykonane w sposób identyczny jak w roku ubiegłym, aby zachować spójność kompozycji nasadzeń. Dwa z sadzonych drzew znajdą się dokładnie w miejscu historycznych nasadzeń, co wiąże się z koniecznością likwidacji pozostałości metalowych, zniszczonych krat.

W ramach jesiennych nasadzeń, drzewa pojawią się jeszcze w następujących miejscach: przy ul. Unii Lubelskiej (parkowy teren zieleni wzdłuż ulicy) – 90 sztuk zróżnicowanych gatunków drzew, przy ul. 20 stycznia 1920 r. (od Al. Mickiewicza do ul. Zamojskiego) – posadzonych zostanie 12 sztuk jarzębów mącznych, a także przy ul. Karpackiej (po obu stronach ulicy) – 23 lipy drobnolistne.

Głogi, klony, jarzęby i jawory pojawiły się już przy ulicach Kołłątaja (12 sztuk głogów dwuszyjkowych) i Szubińskiej – tam zasadzono 63 klony i jawory.

Ponadto, planowane jest również uzupełnienie drzew w miejscu usuwanych drzew suchych w Śródmieściu – łącznie będzie to 90 sztuk drzew, m.in., przy ul. Zduny, Sowińskiego, Chrobrego, Reymonta, Szymanowskiego, Staszica, Piotra Skargi, Szwalbego, Markwarta, Piotrowskiego, Jagiellońskiej, Bernardyńskiej, Kwiatowej i Hetmańskiej.

Planowane zakończenie prac to przełom listopada i grudnia tego roku.

materiały nadesłane: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama