Nowe autobusy dla Bydgoszczy

Marek Tomaszewski
,

W poniedziałek (26 lutego) na ulice Bydgoszczy wyjadą nowe autobusy zamówione w ubiegłym roku. W sumie flota MZK wzbogaci się o 10 Mercedesów Conecto. Pojazdy będą wyposażone w klimatyzację, rozkładane rampy ułatwiające podróże osobom niepełnosprawnym oraz bezprzewodowy Internet.

Autobusy będą rozdzielone na poszczególne linie (52, 61, 64, 65, 68, 71, 79, 83, 89) w taki sposób, aby mogła z nich korzystać jak największa liczba mieszkańców Bydgoszczy.

Pojazdy zostały dostarczone w ramach kontraktu zawartego jeszcze w 2017 r. z firmą EvoBus będącą przedstawicielem Mercedesa w Polsce. Wartość kontraktu wyniosła 14,3 mln zł.

Autobusy spełniają najwyższe standardy ekologiczne – norma emisji spalin EURO 6, co pozytywnie wpłynie na jakość powietrza w mieście. Zastąpią wyeksploatowane ponad 10-letnie pojazdy.

Zgodnie z przyjętymi wysokimi standardami obsługi pasażerów, wszystkie zamówione pojazdy wyposażone są w czytelną informację pasażerską i system zapowiedzi, cyfrowy monitoring, dostęp do Internetu poprzez Wi-Fi oraz klimatyzację. Zadbano również o estetyczną aranżację wnętrza pojazdów. Autobusy są wyposażone w porty USB do ładowania urządzeń mobilnych – telefonów, tabletów, itp. Ponadto, w celu poprawy warunków przewozu dzieci w wózkach, na wysokości trzecich drzwi autobusu dodatkowo usytuowane i oznakowane zostało specjalne miejsce na drugi wózek dziecięcy.

Autobusy posiadają również wyposażenie ułatwiające korzystanie z transportu publicznego osobom o ograniczonej sprawności ruchowej (rampy i mocowania dla wózków inwalidzkich, duża liczba miejsc siedzących dostępnych z niskiej podłogi), niewidomym (zapowiedzi głosowe), niedowidzącym (tablice informacyjne o dużej jaskrawości oraz dodatkowe z numerem linii z powiększonymi napisami, żółte poręcze ułatwiające orientację wewnątrz pojazdu).

materiał i zdjęcie: Urząd Miasta Bydgoszczy

Reklama