Nowa trasa Bydgoskiego Orszaku Trzech Króli

Magdalena Jabłońska
,

W dniu Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, po raz siódmy Orszak Trzech Króli wyruszy do stajenki w poszukiwaniu Dzieciątka – w tym roku zupełnie nową trasą.

Orszak rozpocznie się mszą św. o godzinie 11.30 w Bazylice pw. św. Wincentego a Paulo, pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bp. Jana Tyrawy. O godzinie 13.00 barwny orszak wyruszy sprzed bazyliki i przejdzie ulicami: Markwarta, Krasińskiego, Gdańską, Focha, Mostową do Starego Rynku. Tam pokłon oddadzą Dzieciątku Jezus – najpierw pasterze, później królowie, a następnie wszyscy uczestnicy orszaku.

Scenariusz tej jednej z największych, plenerowych imprez w Polsce oparty jest na ewangelicznym przekazie – Mędrcy ze Wschodu (w tradycji przyjęło się, że było ich trzech) wyruszają za Betlejemską Gwiazdą, by odkryć w ubogiej, niepozornej szopie prawdziwego Boga. Trzej Królowie oddają mu pokłon, objawiając go tym samym całemu światu.

Organizatorzy chcą zwrócić szczególną uwagę na przepiękne utwory kolędowe, których autorami byli polscy poeci, i do których muzykę komponowali wybitni kompozytorzy. Chcą, aby wybrzmiały zarówno znane jak i zapomniane fragmenty polskich kolęd. Tych, które dla każdego z nas są wspomnieniem z dzieciństwa, radosnym czasem przeżywanym w gronie najbliższych, a przede wszystkim modlitwą. – Jak co roku wyjdziemy z nimi poza świątynie, poza rodzinne domy na ulice miasta. Tym razem aktorzy orszakowej sceny będą mówić właśnie słowami polskich kolęd. To one najlepiej, najpiękniej a jednocześnie najprościej mówią nam o Bożym Narodzeniu – uważają Regina i Marek Piątkowscy, koordynatorzy Bydgoskiego Orszaku.

Hasło Orszaku Trzech Króli 2020 „Cuda, cuda ogłaszają” jest fragmentem refrenu kolędy „Dzisiaj w Betlejem”, jednej z najczęściej śpiewanych polskich kolęd. Pod tym hasłem wspominana będzie również Bitwa Warszawska, która została nazwana Cudem nad Wisłą, a która miała miejsce 100 lat temu. Będzie to nawiązanie do 100-lecia powrotu Bydgoszczy do Macierzy oraz 100. rocznicy urodzin papieża Polaka, który zajmuje szczególne miejsce w naszej historii.

Orszak Trzech Króli jest wydarzeniem oddolnym, w całości przygotowywanym przez wolontariuszy. Odtwórcami głównych ról są aktorzy–amatorzy. Jak co roku organizatorzy będą rozdawać papierowe korony i nalepki. Dzieci będą mogły przekazać Świętej Rodzinie rysunki ze skarbami, które chciałyby podarować Dzieciątku oraz słodycze, które zostaną przekazane ubogim rodzinom.

Do orszaku może przyłączyć się każdy. Organizatorzy zachęcają do przygotowania niedrogiego przebrania, dzięki któremu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstawieniu. Propozycje strojów orszakowych można znaleźć tutaj.

materiały nadesłane: Regina i Marek Piątkowscy, koordynatorzy bydgoskiego orszaku

Reklama