Niezwykła „Alicja…” na deskach MCK

Wiktoria Raczyńska
,

Któż nie zna Alicji w krainie czarów? Ten fantastyczny utwór Lewisa Carrolla zyskał setki adaptacji zarówno filmowych jak i teatralnych, a mimo to kolejni twórcy wciąż znajdują w nim źródło natchnienia i inspiracji. Dlaczego? Na to pytanie odpowiedzą uczestnicy VIII edycji Ogólnopolskich Warsztatów „Radosne Serca”, organizowanych przez bydgoską Fundację Nowe Pokolenie.

Pochylając się nad historią Alicji… w czterech grupach: teatralnej, muzycznej, tanecznej i plastycznej, postarają się zinterpretować przygody bohaterki na swój indywidualny sposób i znanej opowieści nadać oryginalny rys płynący z przeżyć i uczuć towarzyszących im podczas pracy. To niezwykłe widowisko będzie można zobaczyć 7 lipca, o godzinie 16.30 i 19.00 w Miejskim Centrum Kultury. Wstęp wolny, ale liczba miejsc ograniczona! Bezpłatne wejściówki do odebrania we Fundacji Nowe Pokolenie i w Miejskim Centrum Kultury.

12- dniowe warsztaty realizowane w Biskupinie na terenie Muzeum Archeologicznego, ale również w Bydgoszczy i Toruniu to przedsięwzięcie inne niż wszystkie… Jego wyjątkowość polega nie tylko na bogactwie działań i form artystycznego rozwoju, oraz zaangażowaniu licznych artystów i instytucji kulturalnych. To przede wszystkim szansa rozwoju dla 41 młodych ludzi wybranych spośród licznych zgłoszeń za całego kraju, którzy pragną rozwinąć artystyczne skrzydła i sprawdzić, gdzie leżą granice wyobraźni, ale na co dzień mają utrudniony dostęp do działań twórczych.

Każdy dzień wypełniony jest intensywnymi warsztatami tanecznymi, teatralnymi, wokalnymi, plastycznymi, kreatywną zabawą, integracją, szukaniem inspiracji, zajęciami z zaproszonymi gośćmi, którzy kochają to, co robią i potrafią tą miłością podzielić się z innymi, zjednują sobie dzieci i młodzież i zarażają ich swoją pasją.

Reżyserią spektaklu zajęła się Joanna Sadłowska – instruktorka teatralna, która specjalnie na warsztaty przyjechała aż ze Szczecina. Czynnie wspierał ją cały zespół artystów, instruktorów i pedagogów: Ludmiła Małecka (wokal), Artur Grudzińki (aranżacje muzyczne), Waldemar Zyśk (malarstwo, scenografie), Agnieszka Sikorska (choreografia), Monika Wierzbicka (taniec), Bogumiła Frankowska (kierownik warsztatów).

Wybór „Alicji w krainie czarów” jako widowisko wieńczące trudy warsztatowej pracy nie był przypadkowy, bo przecież Alicja… może być wciąż odczytywana na nowo i każda taka lektura obok bajkowych postaci i fantastycznych wydarzeń stawia pytania o dorastanie, tożsamość, sens istnienia. Skrząca się humorem historia to seria spotkań nie tylko z Królikiem czy Szalonym Kapelusznikiem, lecz również z samym sobą. Uczestnicy warsztatów także zmierzą się z tymi pytaniami i dadzą na nie swoje odpowiedzi. Poszukując do nich dróg w swoich talentach, artystycznej wrażliwości i otwartych sercach, wyjdą naprzeciw Alicji, by razem z nią odbyć podróż w głąb samych siebie.

Alicja… w wykonaniu „Radosnych serc” to również hołd dla innego twórcy rozpalającego dziecięcą wyobraźnię – Walta Disneya. Historię bohaterki postanowiono wzbogacić o najpiękniejsze piosenki  z filmów słynnego reżysera i producenta, wierząc, że ich ponadczasowość i uniwersalizm dopełni tworzonego przez dzieci obrazu i zabierze widzów w świat magiczny – świat, w którym jego twórcy, jak Alicja w kranie czarów, odkryją bogactwo swoich możliwości. A przecież, jak napisał Lewis Carroll, „Wszystko jest możliwe, trzeba tylko wiedzieć o sposobach.” Uczestnicy „Radosnych Serc” dobrze znają tę prawdę i wierzą, że po raz kolejny przekonają o jej słuszności słowem, tańcem, obrazem i śpiewem.

 

materiały nadesłane: Fundacja Nowe Pokolenie

Reklama